Büyükşehirlerde Mahalle Olan Köylerin Statüleri Yine Değişiyor! Emlak Vergisi, İmar Ve İskan Harçları Muafiyeti Geliyor!

İstanbul'da 2012 yılında köyden mahalleye dönüştürülen yerleşim yerlerine bazı özel imkanlar getirilmesine karar verildi. Bu bölgelerde indirimli su kullanımı, emlak vergisi muafiyeti getirildi.

Emlak Haberleri 08.12.2021 - 23:29 08.12.2021 - 23:29 Engin Uzunoğlu

 2012 yılında değişen büyükşehirler yasası ile kapsam içerisinde kalan yerleşim yerleri köy statüsünden mahalle statüsüne geçirilmişti. Özellikle İstanbul'un Silivri, Çatalca ve Şile gibi ilçelerinde çok sayıda köy olan yerleşim birimi mahalle statüsüne geçirilmişti. Bu statü değişimi ile beraber bu bölgelerde yüksek bedellerden su kullanımı başladığı gibi emlak vergisi, iskan ve imar harçları, esnaflardan alınan vergiler vatandaşların harcamalarını yükseltmişti. 

EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLACAKLAR!

TBMM'de kırsal mahalle statüsünün yönetmelik detaylarında bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerle beraber sadece İstanbuL'da değil Türkiye''deki tüm büyükşehirlerde kırsal mahallelere farklı imkanlar verilecek. Bu kapsamda bu bölgelerde vatandaşlar indirimli olarak su kullanımı yapabilecekler. Ayrıca yine bu bölgelerdeki gayrimenkuller için vatandaşlar emlak vergisi ödemek zorunda kalmayacaklar ve emlak vergisinden muaf olma hakkında sahip olacaklar.

İSKAN VE İMAR HARÇLARI VATANDAŞLARDAN ALINMAYACAK!

Yapılan değişiklikle beraber vatandaşlar iskan ve imar harçlarını da ödemek zorunda kalmayacaklar. Ayrıca esnaflardan da vergi alınmaması gibi farklı bir uygulama da devreye girecek. Kırsal mahalleler büyükşehirlerin sınırları içerisine katılmadan önce hangi haklara sahiplerse bu değişiklikle beraber aynı haklara sahip olmaya devam edecekler. Yeni yapılan tüm bu değişiklikler 2022 yılında uygulanmaya başlanacak. 

VATANDAŞLAR BÜYÜK TEPKİ GÖSTERMİŞLERDİ

2012 yılında büyükşehirler yasası ile beraber Türkiye'de büyükşehirlerin sayısı arttırılmış ve büyükşehir sınırları genişletilmişti. Bu durum çok farklı sorunları da beraberinde getirdi. Vatandaşlar hizmet alamadıkları büyükşehirlere ağır vergi ödemeleri yapmak ve kullandıkları suya çok daha fazla ödeme yapmak zorunda kalmışlardı. Yıllar içerisinde bu sorunlara karşı tepki gösteren vatandaşların bu talepleri sonunda karşılık gördü. Artık büyükşehir olunduğu için vatandaşlar ekstra ödemeler yapmayacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@