Çalışan, Çalışmayan Herkese Ödenecek! 1100 TL Kurban Bayramı Yardımı PTT Üzerinden Dağıtılacak

Devletten milyonlarca kişiye bayram harçlığı müjdesi verilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan aile yardımı adı altında yeni sosyal yardım dağıtılacağını duyurmuştu. Kurban Bayramı harçlığı ne zaman yatacak?

Finans 22.06.2022 - 10:25 22.06.2022 - 10:25 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yapmış olduğu açıklama ile ihtiyaç sahipleri için Kurban Bayramı öncesi yeni bir sosyal yardım ödemesi yapacaklarını ilan etmişti. Kamuoyunda Kurban Bayramı öncesinde ödeneceği için bayram harçlığı olarak anılan sosyal yardım milyonlarca kişi için de umut ışığı olmuştu. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise daha önce yardım almayan kişilere sosyal yardım parası dağıtılacağını ilan etmişti. Böylelikle daha önce başvuru yapmasına rağmen pandemi yardımı ya da devlet tarafından ödenen 1.100 TL sosyal yardım ödemesi almayan ihtiyaç sahipleri için yeni bir fırsat sunulmuş oldu. 

KURBAN BAYRAMI HARÇLIĞI: 1.100 TL BAYRAM PARASI YARDIMI İÇİN BAŞVURU NEREDEN NASIL YAPILACAK?

Yeni sosyal yardım ödemesi Türkiye Aile Desteği Programı adı ile başvuruya açılacak. Konu hakkında açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu “Biz 2022 bütçemizde 104 milyar liralık pay ayırdık sosyal yardımlarla alakalı. Son açıklanan paket halen yardım alanlara ek destek. 300 TL ila 750 TL arasında. Yeni de sosyal yardım almayıp ihtiyaç duyan, nakdi yardıma ihtiyaç duyan herkes başvurabilir. Yeni başvurularda ise gelir testi ile alacağı rakam belirlenmiş olacak” diyerek söz konusu yardımın sadece daha önce pandemi yardımı almayan kişilere yapılacağını söyledi.

e devlet bayram harçlığı

TÜRKİYE AİLE DESTEĞİ YARDIM PROGRAMI BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yardım paraları ekonomik olarak dezavantajlı ancak mevcut programlardan yararlanmayan kişilere dağıtılacak. Bayram harçlığı başvurusu e-Devlet üzerinden yapılacak. Yeni paket kapsamında bayram harçlığı ödemeleri için 15 milyar TL tutarında para dağıtılacak. 

aile desteği

Söz konusu yardım parası için Haziran ayının 3. haftası işaret edilirken yardım başvurusu e-Devlet yanı sıra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları üzerinden de yapılabilecek. Söz konusu ödemeler 1 sene boyunca devam edecek. Ancak, ilk ödeme Kurban Bayramı öncesi yapılacak. Kurban Bayramı 2022 bu sene 9 Temmuz 2022 Cumartesi gününe denk gelirken ödemelerin bu nedenle 8 Temmuz 2022 Cuma gününden önce yapılması bekleniyor. Yani ödemelerin 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü itibari ile PTT şubeleri üzerinden yapılması muhtemel olarak görülüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@