Çalışan Kadınlar Yüksek Düzeyde Tükenmişlik Hissi Yaşıyor

Deloitte tarafından 10 farklı ülkeden 5 bin kadının katılımı ile İş Hayatında Kadın 2022 Araştırması yapıldı. Araştırma sonuçları çalışan kadınların tükenmişlik hissi yaşadığını ortaya koydu.

Gündem 07.05.2022 - 16:56 07.05.2022 - 16:56 Gülşah Konuk Akın

10 ülkeden beş bin kadının katılımıyla İş Hayatında Kadın 2022 Araştırması yapıldı. Deoitte tarafından yapılan araştırmanın sonuçları iş hayatında yer alan kadınlarda yüksek düzeyde tükenmişlik hissi olduğu ortaya çıktı. Şirket araştırma sonuçlarını yayımladı. Araştırmaya Deloitte'un Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Almanya, Hindistan, Japonya, Güney Afrika, İngiltere ve ABD'den 5 bin kadın çalışan katıldı. 

Araştırma sonuçlarına göre kadınların iş hayatında olmasına engel olan durumlar arasında tükenmişlik hissi, esnek çalışmanın istenilen seviyede olmaması, ihtiyaç duyulan desteğin görülmemesi yer alıyor. Araştırmaya katılan ve çalışan kadınlardan %53'ü stres seviyelerinin geçtiğimiz yıla göre daha fazla olduğunu, katılımcıların neredeyse yarısı da kendisini tükenmiş hissettiğini söyledi.

çalışan-kadınlarda-tükenmişlikk-1

BÜYÜK İSTİFA DALGASI SÜRECEK

Araştırmaya katılan çalışan kadınlar, salgın sürecinden sonra çalışma düzenleri değişmiş olmasına rağmen tükenmişlik hissi ve stres yaşadıklarını ifade ediyor. Araştırmaya katılan kadınların yarısından fazlası dünyadaki büyük istifa dalgasının süreceği sinyalini verdi. Kadınların çoğu 2 yıl içerisinde çalıştıkları iş yerinden ayrılmayı düşünüyor. Şu an çalıştığı yerde çalışmaya devam edeceğini söyleyenlerin sayısı . İşinden ayrılmak isteyen kadınların %22'si kendilerine yeterince fırsat tanınmaması, 'i iş ile özel hayat dengesini kuramaması, %38'i de çalıştıkları yerde tükendikleri için ayrılmak istiyor.

çalışan-kadın-1

Çoğu kadın iş yerinde sözünün kesilmesi, sesin yükseltilerek cevap verilmesi, uygunsuz davranışlar ile karşı karşıya kalıyor. Bu tür davranışların çok azı işverenlere söyleniyor. Deloitte Türkiye Yetenek Lideri Gülfer Irmak, salgın sürecinde hem şirketlerin hem de çalışanların zorluk ve fırsat ile dolu bir dönem geçirdiğini söyledi. Salgın ile gelen değişimin iş hayatındaki kadınlara bedel ödettiğini, tükenmişlik hissinin endişe verici seviyelere ulaştığını açıkladı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@