Çalışan Kadınlara ve Annelere Tanınan Sosyal Haklar ve Erken Emeklilik

Çalışan kadınlara ve annelere yönelik olarak erken emeklilik, emzirme ödeneği, süt parası, iş göremezlik ödeneği ve evlenme ödeneği sosyal haklar tanınıyor.

Finans 23.07.2021 - 13:55 25.07.2021 - 11:24 Gülcan Özer

Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almalarını sağlamak adına devletin pek çok sosyal hak desteği bulunuyor. Doğum yardımı ve emzirme parasından erken emekliliğe kadar pek çok hak sunulan kadınlar çalışma hayatında daha avantajlı bir konuma taşınıyor. 

Türkiye'de çalışan kadınların sayısı 10 milyona yaklaşırken bu kadınlara geniş kapsamlı pek çok hak tanınıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadınlara yönelik olarak muayene günlerinde ücretli izin hakkı tanınırken doğum iznine ayrılan çalışan kadınlar için ise prim ödemesini devlet üstleniyor. 

ANALIK SİGORTASI YARDIMLARI NELERDİR, ANALIK SİGORTASI KAPSAMINDA OLANLAR HANGİLERİ?

Çalışan kadının hamileliğinin başladığı tarihten doğumdan sonraki 8 haftayı kapsayan dönem "gebelik, analık haliyle ilgili rahatsızlık, engellilik halleri" analık sigortası dönemi olarak kabul ediliyor. 

Kendisi SSK'lı ya da Bağ-Kur sigortalısı çalışan olan kadınların yanı sıra bu statüde yer alan erkeklerin çalışmayan eşleri ve ev ceza infaz kurumları, tutukevlerinde çalışan hükümlü, tutuklularda bu kapsam içerisinde yer almaktadır. Analık sigortası kapsamı içerisinde yer alan kişilere emzirme ödeneği ve geçici iş göremezlik ödeneği hakkı tanınmaktadır. 

çalışan kadınlara sosyal haklar

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR, NE ZAMAN YATAR?

Sigortalının beklenenden daha erken ya da daha geç bir tarihte doğum yapması halinde de ödenek alma imkanı bulunmaktadır. Doğum öncesi ya da doğum sonrası alınacak olan geçici iş göremezlik ödeneği sistem üzerinden otomatik olarak hesaplanmaktadır. Çoğul gebeliklerde 126 gün ve tekil gebeliklerde ise 112 gün olmak üzere hesaplanan bu tutar anlaşmalı banka üzerinden sigortalı olan kişinin kimlik numarası üzerinden yatırılmaktadır. 

ÇALIŞAN ANNELERE ERKEN EMEKLİLİK!

Çalışan anneler borçlanarak erken emekli olma hakkı elde etmektedir. Bu yöntem ile kadınlar 3 doğum için en fazla 6 seneye kadar doğum borçlanması hakkı ile erken emekli olma fırsatı elde etmektedir.

EMZİRME ÖDENEĞİ NE KADAR?

Emzirme ödeneği her sene düzenli olarak yeniden yapılandırma oranı üzerinden hesaplanarak zamlanmaktadır. 2021 senesi için ödenmesine karar verilen emzirme ödeneği parası 232 lira olarak ilan edilmiştir. Sigortalı çalışan kadın ya da sigortalının çalışmayan eşinin doğum yapması halinde erkeğe ödenen emzirme parası alabilmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@