Çalışanlar Dikkat! SGK Uzmanı Duyurdu, Yüksek Emekli Maaşı Almanın Formülü Açıklandı

Emeklilikte yüksek maaş almanın püf noktaları açıklandı! Yüksek emekli maaşı nasıl alınır, daha yüksek emekli maaşı almak için ne yapmalı, emeklilikte son 3 yıl yüksek prim yatırmak yeterli mi?

Finans 12.10.2021 - 12:14 12.10.2021 - 12:31 Gülcan Özer

Çalışan herkesi ilgilendiriyor! Çalışan herkesin ortak hayali emekli olmak olarak öne çıkarken SGK uzmanı emekli olmak isteyen kişiler için daha yüksek emekli maaşı almanın formülünü açıkladı. 

Pek çok kişi daha yüksek emeklilik maaşı için son 3 senede yüksek prim yatırmayı bilirken aslında daha yüksek emekli maaşı almak isteyenler için uygulanabilecek farklı pek çok yöntemde bulunuyor. 

DAHA YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALMAK İÇİN NE YAPMALI?

Posta Gazetesi yazarı ve  SGK uzmanı Ekrem Sarısu köşesinde okurlarından gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor. Özellikle de emeklilik formülleri ile adını duyuran Ekrem Sarısu okurundan gelen "daha yüksek emekli maaşı almak için ne yapmalıyım?" sorusunu yanıtladı. 

Sarısu vermiş olduğu yanıtta " Emekli aylığını tüm çalışma hayatı boyunca üstünden prim hesaplanan kazanç tutarı ile prim ödeme gün sayısı belirliyor. Son birkaç yılda emekli aylığı yükseltme 2000’den öncede kalan uygulama. Ancak emekli olacağınız tarihe kadar prime esas kazanç tutarının üst sınırından (üst sınır bugün için 26 bin 831 TL) prim ödemeniz halinde, emekli aylığınızda bir miktar yükselme olabilir" diyerek daha yüksek emekli maaşı almanın formülünü açıkladı. 

emekli-maaşını-yüksetmenin-formülü

Emekli olmak isteyen kişilerin daha yüksek emekli maaşı almaları için mutlaka sigorta primlerinin daha yüksek tutardan yatırılması gerekiyor. Pek çok kişinin ödemesi asgari ücret üzerinden gösterildiği için daha düşük emekli maaşı ödemesi yapılıyor. Buna ek olarak Kadınlar için 50, erkekler için 55 yaştan sonra çalışmaya devam edilen ‘her bir yıl’, emekli aylığını yüzde 1 artış yaşanmasına neden oluyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@