Çalışanlara Devlet Ev Alırken Konut Peşinatı İçin Toplu Para Ödeyecek!

Ev satın almak isteyen kişilerin yaşadıkları en büyük sıkıntıların başında konut peşinatı tutarı bulmak yer alıyor. Yeni kıdem tazminatı sistemi ile bu sorun çözülüyor!

EMLAK HABERLERİ 04.05.2019 - 11:50 15.07.2021 - 00:16 SERHATMEDYA

Ev satın almak isteyen kişilerin yaşadıkları en büyük sıkıntıların başında konut peşinatı tutarı bulmak yer alıyor. Yeni kıdem tazminatı sistemi ile bu sorun çözülüyor!

Sendikalar ile hükümet arasında tansiyonu yükselten kıdem tazminatı hakkında çalışmalar devam ediyor. Tartışılan çok sayıda düzenlemeye sahip olan yeni kıdem tazminatı fonu çalışanlar için bazı olumlu maddeleri de içeriyor. Bunlardan biride ev alana kıdem tazminatından toplu para ödemesi olarak öne çıkıyor. Konut Peşinatı Kıdem Tazminatı Fonundan Karşılanacak! Yapılan yasal düzenleme ile beraber yeni kıdem tazminatı fonu yasa taslağı kanunlaşırsa bu durumda ev sahibi olmak isteyen çalışanlara konut peşinatı kıdem tazminatı üzerinden ödenecek. Yani ev almak isteyen kişiler bundan sonra konut peşinatı için para aramak zorunda kalmayacak ve biriktirmiş oldukları kıdem tazminatı fonundan paralarını çekerek konut peşinatını ödeyecekler. Yeni sistemde çalışanların kıdem tazminatı hak edişleri devlet tarafından oluşturulacak özel fon havuzunda biriktirilecek. Fon havuzunda biriken para belirli koşullar ve şartları yerine getiren işçilere ödenecek. Bu koşullardan biri de istifa etmeden kişinin ev alırken kıdem tazminatı fonu üzerinden konut peşinatı ödemesi alma hakkı olacak. 15 Yıl Çalışan Ev Peşinatı Parasını Kıdem Tazminatı Fonu Ödemesinden AlacakHazine ve Maliye Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan yeni  kıdem tazminatı fonu sistemi hakkında henüz net bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Ancak hatırlanacağı üzere paylaşılan bir önceki sistemde ev satın almak isteyen kişiler için bakanlığın konut peşinatı ödemesi maddesi de yer alıyordu. Fon bu şekilde hayata geçirilirse 15 yıl çalışan kişilere kıdem tazminatı fonu tutarından konut peşinatı ödemesi yapılacak. Ancak sürenin son derece uzun olması nedeni ile tepki çekmesinin ardından bakanlığın bu süreyi 5 yıl ve 10 yıl olmak üzere 2 kademede belirlemesi de gündeme geldi. Süre arttıkça kişinin kıdem tazminatı fonundan alabileceği peşinat oranı yükselecek. Sistemde tartışma yaratan bir diğer konu ise ilk kez ev alacak kişilere ödeme yapılacak olması. Vatandaş bu konuda da bir sınırlandırma yapılmasını istemiyor. Yani ilk kez ev alana kıdem tazminatı ödemesi yapılması yerine ev alan herkese sınırlama yapılmaksızın en az 5 sene çalışmaları durumunda kıdem tazminatı fonundan ödeme yapılmasını istiyor.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@