Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den Son Dakika Açıklaması: 3600 Ek Gösterge Çalışmaları Başladı!

3600 ek gösterge için beklenen son dakika müjdesi Çalışma Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapıldı. 3600 ek göstergede son durum hakkında açıklama yapan Bakan Bilgin çalışmalar başladı dedi!

Gündem 05.11.2021 - 11:41 05.11.2021 - 11:41 Gülcan Özer

İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçim vaatleri arasında açıklanan 3600 ek gösterge aradan geçen uzun zamana rağmen çıkarılamamıştı. Kamu işçileri lie memur maaş zammı görüşmelerinde bir kere daha gündeme gelen 3600 ek gösterge için müjdeli haber verilmiş ve çıkarılacağı ilan edilmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çıkarılması yönünde talimat vermesinin ardından 3600 ek gösterge hakkında bir son dakika açıklaması da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapıldı. Bakan Bilgin yapmış olduğu açıklamasında söz konusu çalışmaların bakanlık bünyesinde başlatıldığını duyurdu. 

3600 EK GÖSTERGE SON DURUM NE?

2022 asgari ücret zam görüşmeleri tüm hızı ile devam ederken konu hakkında bir son dakika açıklaması da Bakan Bilgin tarafından yapıldı. Bakan Bilgin bir kere daha çalışanların enflasyon karşısında ezdirilmeyeceğini vurgularken "enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret zammı çalışması" olduğunu dile getirdi. 

Açıklamasında 3600 ek göstergeye de yer veren Bakan Bilgin "3600 ek göstergesinin bakanlık bünyesinde çalışmaları başladı. Kapsamını ve maliyetini şu anda çalışıyoruz. Yakında sendikalarla birlikte ortak bir çalışma yürüteceğiz" diyerek bakanlık bünyesinde çalışmaların başladığını ve yakın bir tarihte de sendikalarla bir araya gelerek ortak bir çalışma yürüteceklerini dile getirdi. 

3600 EK GÖSTERGE NEDİR, KİMLERİ KAPSIYOR?

Memur maaşı, emekli aylığı ve emeklilik ikramiyesi hesaplamaları göstergeler üzerinden yapılmakta olup gösterge yükseldikçe ödenecek olan rakamlarda yükselmektedir. Ek gösterge öğretmen, polis, din görevlisi ve hemşirelerin maaşlarını kapsayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@