Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'e soruldu! 2000 yılından sonra emekli olanlara intibak zammı gelecek mi?

2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak düzenlemesi ile maaşlar yeniden belirlenecek mi? CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer düzenleme olup olmayacağını Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'e sordu.

Finans 27.04.2022 - 14:26 27.04.2022 - 14:31 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın üzerinde çalışma yapıp yapmayacağı uzun süredir merak edilen düzenlemelerinden birisi de emeklilere intibak zammı. Daha önce 2000 yılından önce emekli olanlar için uygulanan intibak düzenlemesi geçmiş yıllarda emeklilere 50 TL ile 360 TL arasında direkt zam anlamına gelmişti. 2000 yılından önce emekli olanlara büyük bir maaş avantajı sağlayan düzenlemenin 2000 yılından sonra emekli olanlar için geçerli olup olmayacağı ise bakanlığın çalışmasına bağlı. 

Yargı yolu geçtiğimiz yıllarda kapanan ve sadece TBMM'den geçmesi durumunda gelebilecek olan intibak düzenlemesine ilişkin Çalışma Bakanlığı'nın atacağı adımlar belirleyici olacak. Son duruma ilişkin detaylar ise Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'e soruldu. 

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN'E İNTİBAK DÜZENLEMESİ SORULDU

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. TBMM'ye sunulan soru önergesi genel olarak 2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak düzenlemesi yapılması talebine ilişkin son durum soruldu. 

Soru Önergesinde CHP'li Vekil, Vedat Bilgin'in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle iki soru yöneltti. İlk soru 2000 yılından sonraki emekliler için düzenleme olup olmayacağı olurken ikinci soru ise aylık bağlama hakkında oldu. İşte o sorular.. 

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'e Sorulan İki Soru

1-) 2000 sonrası emekliler intibak yapılması prim ödeme gün sayısı ve prim kazancı aynı olmasına karşın emekliler arasında aylık eşitsizliğine neden olmaktadır. Eşitlik öngören bir anlayışla intibak sorununun ele alınıp çözümü için bir çalışma sağlanacak mıdır?

2-) 4447 ve 5510 sayılı kanun hükümlerine göre emekli aylık hesaplamasının karma sisteme göre yapılması emekli aylıkları arasında dengeyi bozmuştu. Eşitsizliği arttıran sbu uygulamayı gidermek için 2000 öncesi ve sonrası dönem emeklilerinin tek bir güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranı yeniden belirlenmesi düşünülmekte midir?

Çalışma Bakanı Yanıt Verecek

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından TBMM'ye sunulan soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önümüzdeki günlerde yanıt verecek. Halen TBMM'de bulunan soru önergesi için 2 haftalık süre zarfında yanıt verilmesi bekleniyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@