Çalışma Bakanlığı 2022 Yılı Asgari Ücreti Açıklayacak! Milyonların Gözü O Saatte

2022 asgari ücret zam tutarı gün içerisinde açıklanacak. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin haftasonunda yapmış olduğu konuşmasında zamlı maaş tutarının Pazartesi günü belli olacağını söylemişti.

Finans 13.12.2021 - 09:44 13.12.2021 - 09:45 Mustafa Karagöz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 2022 yılında milyonlarca çalışanın 1 yıl boyunca ne kadar maaş alacaklarına ilişkin haftasonunda çok önemli bir açıklamada bulundu. Bakan Bilgin çalışanların mutlu olcağı bayram havası oluşturacak bir rakamın açıklanacağını ifade ederken duyurunun kamuoyuna pazartesi günü yapılabileceğini söyledi. 

Bir muhabir asgari ücret zammını ne zaman öğrenebiliriz? sorusunu yöneltti. Bu soruya Bakan Bilgin ise "Pazartesi öğrenebilirsiniz" ifadelerini kullandı. Peki Çalışma Bakanlığı'ndan açıklama ne zaman gelecek?

ÇALIŞMA BAKANLIĞI ASGARİ ÜCRET ZAMMINI AÇIKLAYACAK

Gün içerisinde TİSK, Türk İş ve Çalışma Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir kez daha bir araya gelmesi bekleniyor. 

Görüşmelerde her iki tarafın verilerle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve komisyona teklif ve taleplerini ileteceği öngörülüyor. Ardından ise ortak bir rakamda buluşma sağlanacak. Görüşmelerin ardından ise rakamın milyonlarca çalışana paylaşılması bekleniyor. 

4.000 TL SINIR GİBİ DURUYOR

2022 yılı asgari ücrette 4.000 TL rakamının sınır gibi durduğu görülüyor. TİSK yapmış olduğu son açıklamasında maaş zammı için komisyonda 3.500 TL önerdiklerini açıklamıştı. Ancak bu rakam işçiler tarafından kabul edimemişti. 

Türk İş ise Türkiye'de asgari geçim tutarının 3.900 TL'nin üzerinde olduğunu hesaplamış ve 4.000 TL altında bir rakam için görüşmeyeceklerini ifade etmişti. İşçi ve işveren sendikalarından gelen açıklamaların ardından ise son açıklama Vedat Bilgin'den geldi.

Vedat Bilgin yapmış olduğu konuşmasında 2022 yılı asgari ücret için çalışanlara bayram havası yaşatacak bir rakamın açıklanacağını ifade etmişti. Bu rakam içinde ayrıca vergi prim düzenlemesi ve bazı desteklerin uygulanması da bekleniyor. 

2022 asgari ücretin ise pazartesi günü öğleden sonra ilan edilmesi öngörülüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@