Çalışma Bakanlığı Son Dakika Açıklaması Yaptı! EYT, Asgari Ücret Ve 3600 Ek Gösterge İçin Yeni Gelişmeler!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan son dakika EYT açıklaması yapıldı. Emeklilikte Yaşa Takılanları şok eden açıklama büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Finans 11.11.2021 - 20:25 11.11.2021 - 20:25 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de uzun yıllardır Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) adı altında milyonlarca vatandaş hükümete seslerini duyurup taleplerinin yerine getirilmesini bekliyorlarlardı. İlk defa siyaset kurumundan ve hükümetten ılımlı mesajlar alan ve sorunlarının çözüleceğine inana EYT''lileri şoka uğratan bir gelişme yaşandı. Hükümet kurmayları tarafından EYT'lilerle alakalı olarak çalışma yapıldığına dair defalarca açıklama yapılmıştı. Ancak bugün şok bir gelişme yaşandı. 

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI'NDAN EYT AÇIKLAMASI

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile alakalı olarak çalışma yaptığı güvenilir kaynaklardan iddia edilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda sessizliğini resmi bir açıklamayla bozdu. EYT ile alakalı olarak herhangi bir çalışma yapılmadığını duyuran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çok büyük bir hayal kırıklığına neden oldu.

ÖNCELİKLİ GÜNDEM ARASINDA EYT YOK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu akşam saatlerinde, “Bakanlığımızın çalışma planlamasında 3600 ek gösterge konusunda kapsam ve maliyet çalışması ile asgari ücret tespiti bulunmaktadır. Bu iki önemli konu ile alakalı olarak Bakanlığımızın birimleri çok yoğun bir çalışma içerisindedirler. Bakanlığımızın öncelikli gündemleri arasında EYT ile alakalı herhangi bir çalışma yer almamaktadır.” açıklaması yapıldı. 

EYT DÜZENLEMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklaması EYT'lilerin taleplerine kapıyı tamamen kapatmadı. Ancak kısa bir süre içerisinde de EYT düzenlemesinin yapılmayacağı netleşmiş oldu. EYT düzenlemesine dair çalışmaların ne zaman başlayacağına dair ucu açık bir süre ortaya konuldu. EYT düzenlemesinin uzun yıllar sürebileceği yorumları şimdiden yapılmaya başlandı. 

EYT düzenlemesi yapılması durumunda sigortalılık süresi ve prim şartlarını yerine getirmelerine rağmen yaş şartlarını karşılayamadıkları için milyonlarca vatandaşa emeklilik yolu açılacak. Ancak bunun yapılabilmesi EYT'lilere özel bir formülün kanunlaşması ile mümkün olabilecek. Bu düzenleme yapılmadan EYT'liler emekli olabilmek için yaş şartlarının yerine getirilmesini beklemek zorunda kalacaklar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@