Çalışma Bakanlığı'nın Sır Gibi Sakladığı EYT Dosyası! Primi Yüksek Olanlara Süper Emeklilik

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için uygulamaya girecek olan düzenleme prim ve yaş şartı üzerine kurulacak iddiası geldi. Prim şartının sağlanmasıyla EYT'liler emekli edilecek. İşte o detaylar.

Finans 05.03.2022 - 10:18 05.03.2022 - 10:18 Mustafa Karagöz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için gündeme gelen EYT düzenleme önerilerinin tamamında prim şartı ön planda tutuluyor. Peki Çalışma Bakanlığı EYT'liler için nasıl bir düzenleme oluşturacak? Hangi EYT'li kaç yaşında ve hangi prim gün şartları ile emekli olacak? İşte EYT'lilerin emeklilik detaylarına dair son formüller. 

EYT'DE 5000 PRİM GÜN ŞARTI

EYT'lilerin emekli olabilmeleri için yaş konusunda düzenleme yapılması bekleniyor. Yaş şartının öne çekilmesi beklenen düzenlemede ayrıca şartlara prim gününün dahil edileceği de konuşuluyor. EYT ile emeklilik fomüllerinde vatandaşların yeni belirlenecek tüm şartları sağlamaları gerekecek. 

50 Yaş Şartı Mutlaka Uygulanacak

EYT ile ilgili düzenleme esasları belli değil ancak bu konuda belli olan bazı noktalar var. Bu noktaların ilki EYT ile emeklilikte 50 yaş şartı. Çalışma Bakanlığı'nın 50 yaşın altında kimseye emekliik hakkı vermemesi bekleniyor. 

5000 Gün Prim Şartı

Emeklilik için ayrıca çalışanların 5000 gün prim şartını sağlamları gerekeceği de konuşulan düzenleme tahminleri arasında. 5000 gün prim olması durumunda belirlenecek olan yaş şartının da uygun olması istenecek. Ancak daha yüksek primde yaş aranmayacak. 

7000 Gün Prim Şartı

Kulislerde konuşulan düzenlemelere dair en dikkat çeken madde yüksek prim. EYT'lilerin çok yüksek prim ödemiş olmaları durumunda 7000 gün, 8000 gün veya 9000 gün gibi bu durumda hiçbir ek koşul olmadan emekli edilmesi bekleniyor. Ancak tüm bu düzenleme detayları halen iddia aşamasında. 

EYT ile kimlerin emekli olacağına emeklilik yaş şartının, prim şartının nasıl uygulanacağına Çalışma Bakanlığı karar verecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@