Çalışmayan Annelere Günlük 110 Lira Cep Harçlığı İle Devlet Yardımı 2021!

Çalışmayan annelere destek katlanarak artmaya devam ediyor. Bu kapsamda çalışmayan anneye devlet yardımı 2021 olarak İŞKUR üzerinden günlük 110 TL, aylık 3 bin 300 para yardımı yapılıyor!

Finans 08.09.2021 - 10:45 08.09.2021 - 11:28 Gülcan Özer

İŞKUR çalışmayan annelere maaş ödemesi altında cep harçlığı ödemesi yapıyor. Kadınların iş hayatında daha fazla yer edinmesinin sağlamak, kendi ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını desteklemek adına başlatılan İŞKUR İşte Anne Projesi kapsamında çalışmayan kadınlara günlük 110 lira, aylık 3 bin 300 TL olmak üzere 6 aylık dönemde toplamda 19 bin 800 liralık ödeme yapılıyor. 

Söz konusu ödemeden yararlanmak isteyen annelerin İŞKUR tarafından açılan kurslara katılarak mesleki eğitim almaları yeterli oluyor. Anneler bu sayede hem kendi ekonomik bağımsızlıklarını kazanacak yeni bir meslek sahibi oluyorlar hem de kurslara devam ettikleri süre boyunca günlük 110 TL cep harçlığı almaya hak kazanıyorlar. 

İŞKUR İŞTE ANNE PROJESİ 2021! ÇALIŞMAYAN ANNELERE DEVLET AYLIK 3 BİN 300 TL PARA ÖDÜYOR

İŞKUR tarafından başlatılan kampanya kapsamında 0 ile 15 yaş arası çocuğu olan işsiz annelere hem kendi mesleklerini edinme hem de ekonomik bağımsızlıklarını kazanma imkanı sunuldu. Düzenlenen İŞKUR İşte Anne Projesi programından yararlanmak isteyen anneler ilk olarak İŞKUR tarafından açılan meslek edindirme kurslarına katılıyorlar. 

İŞKUR bu kursları meslek edindirme kursları ve işbaşı eğitim programları olmak üzere 2 ayrı kategoride açıyor. İŞKUR işbaşı eğitim programları sonunda anne programı başarı ile bitirirse kurs gördüğü işyerinde sürenin bitiminde hemen işe başlıyor. Kursa devam edilen süre boyunca günlük 110 TL cep harçlığı ödenirken aynı zamanda kurs gören annenin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi de devlet tarafından karşılanıyor. Kurs başvuruları İŞKUR üzerinden yapılıyor. 

Mesleki kurslar 3 ay devam ederken 3 aylık işbaşı eğitim programı ile annelere 9 bin 900 TL ödeme yapılmış oluyor.

çalışmayan-annelere-işkur-desteği

İŞKUR İŞTE ANNE PROJESİ İLE ÇALIŞMAYAN ANNELERE DEVLET YARDIMI ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?

İşsiz olmak ve İŞKUR'a kayıtlı olmak, 

İşe girdiği işverenin birinci ya da 2. dereceden akrabası olmamak, 

SGK üzerinden emekli olmamak, 

Desteğe başvuru yapmadan 3 ay önceki dönemde işverenin çalışanı olmamak, 

Destek başvurusu yapılan tarihi takip eden 1 ay içerisinde emeklilik ya da malullük primi yatırmamış olmak, 

İŞKUR tarafından verilen iş ve meslek danışmanlığı hizmetinden yararlanmış olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@