Çalışmayan Ev Hanımlarına Emeklilik! İşte O Şartlar ve Aylık Prim Tutarı

Çalışma hayatında yer almayan kadınlar emekli olmak istediklerinde aylık isteğe bağlı prim ödeyecekler. Peki çalışmayan kadınlar için prim tutarı ne kadar? İşte yanıtı;

Finans 09.10.2021 - 13:59 09.10.2021 - 14:01 Mustafa KARAGÖZ

Çalışma hayatında yer alan her vatandaşın ortak hedefi, yaşlandıklarında emekli olmak. Bunun dışında çalışmayan vatandaşlar da emekli olmanın yollarını arıyorlar. Çalışmayan vatandaşlar için emekli olmanın yolları ile SGK üzerinden tamamlanması gereken işlemleri adım adım aktardık. 

SGK'DAN ADIM ADIM EMEKLİLİK İŞLEMLERİ

Çalışmayan vatandaşlar için emekli olmanın tek yolu isteğe bağlı prim ödenmesi. İsteğe bağlı prim SGK tarafından her yıl ilan edilen oranlar üzerinden prim ödenmesiyle mümkün. Çalışan vatandaşlar gibi belli bir oranda prim ödenmesi, gün şartının sağlanması ve belli bir yaşın üzerinde olunması gerekiyor. SGK mevzuatında yer alan o koşullar ise maddeler halinde şöyle;

Kadın ya da erkek olması fark etmeksizin, tüm kişilerin 18 yaşını tamamlaması gerekmektedir.

30 günden az çalışan ve sigorta prim kaydına tam prim ödemesi yapılmayan kişiler de isteğe bağlı sigorta üzerinden emeklilik elde edebiliriler.

Ayrıca aktif olarak çalışan sigorta primi ödeyenler isteğe bağlı sigorta ile emekli olamazlar. 

İsteğe bağlı sigorta ile emekli olmak isteyenlerin herhangi bir yerden malullük, yaşlılık aylığı da almamaları gerek. 

NE KADAR PRİM ÖDEMESİ YAPILMASI GEREK?

Sosyal Güvenlik kurumu'na isteğe bağlı sigorta için başvuru yapacak olan vatandaşları primlerini istedikleri tutardan ödeyebilecekler. En düşük ödeme asgari ücret üzerinden hesaplanırken isteğe bağlı sigorta için bu rakam 2021 yılında aylık 1068 TL olarak duyuruldu. En üst seviyeden emekli olmak isteyenler için tavan rakam 8013 TL olarak duyuruldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@