Çalışmayan Milyonlarca Kadına Emeklilik Yolu Açılıyor

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar için uygulanan 'borçlanarak emekli olma' yasasından Türkiye'de yaşayan kadınların da yararlanabilmesi için açılan dava sonuçlandı, gözler Yargıtaya çevrildi.

Gündem 30.08.2017 - 10:30 15.07.2021 - 00:22 Serhat Karaman

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar için uygulanan 'borçlanarak emekli olma' yasasından Türkiye'de yaşayan kadınların da yararlanabilmesi için açılan dava sonuçlandı, gözler Yargıtaya çevrildi.

Çalışmayan kadınların borçlanarak emekli olmaları ile ilgili düzenleme için gözler yargıya çevrildi. Yurtdışında yaşayan kadınlar borçlanarak emekli olabilirken, Türkiye’deki ev hanımları bu yasadan yararlanamıyor. Bir nevi çifte standart uygulanıyor.

Çalışmayan anne ve ev hanımlarının emekli olmalarını sağlayacak düzenleme için harekete geçildi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, çalışmayan kadınlar için emekli olmaları konusunda dava açtıklarını ve kazandıklarını dile getirdi.

Çifte Standart Uygulanıyor

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, karar yargıtay tarafından onaylanırsa ikametgah sürelerine göre borçlanma yapabileceğini belirtti. Çifte standart olduğunu belirten Erhan Nacar; "Avrupa'da, Türkiye'den gitmiş Avrupa'da ev hanımı olan orada yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız SGK 3201 sayılı kanununa göre orada kaldığı süreleri borçlanarak emekli oluyor.

Ama bugün bu uygulama Türkiye'deki annelere uygulanmıyor. Bu çifte standartla ilgili bir dava açtık ve kazandık. Dosya Yargıtay'a gitti, eğer lehimize karar verilirse Türkiye'deki anneler ve ev hanımları çalışmadan kaldığı ikametgah sürelerine göre borçlanma yapabilecekler” açıklamasını yaptı.

Cezaevlerinde Olanlar da Emekli Olabilir

Erhan Nacar, cezaevlerindeki mahkumların da isteğe bağlı olarak emekli olabileceğini belirtti. Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, “Biz bugüne kadar engellileri, çalışanları, ev hanımlarını konuşuyoruz ama bizim tutuklu ve hükümlü olan cezaevinde yatan vatandaşlarımız da var.

Onlar da isterlerse cezaevlerinden isteğe bağlı ödeyebilirler ve Türkiye'deki sosyal haklardan yararlanabilirler” açıklamasında bulundu.

Süresi Dolanların Emekli Olması Gerekiyor

Emekli olma sürelerini dolduran çalışanların emekli olmaları gerektiğini vurgulayan Erhan Nacar, bu durumda emekli maaşlarında yaşanacak kaybın ortadan kalkacağını belirtti.

Erhan Nacar, bin 600- bin 700 lira alacağı yere 2 sene sonra bin 300 lira alınabileceğini belirtti. 2017 yılında sigorta numarası bulunmayanların numarayı edinmeleri gerektiğini belirten Erhan Nacar, sosyal güvenlik numarası ne kadar önce alınırsa o kadar erken emekli olunacağını vurguladı.

‘Medyayı İyi Takip Edin’

Erhan Nacar, Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) gündemine, eylül ayından itibaren sosyal güvenlikle ilgili önemli düzenlemelerin gelmesinin beklendiğini belirtti.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar; “Yaşa takılan, annelerin doğum öncesi sigortaları, staj süresi, gazetecilerin yıpranma payı ile ilgili sorunlar Meclise gelecek. O yüzden vatandaşların medyayı iyi takip etmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@