Camilerde Teravih Namazı Kılınacak Mı? Diyanet İşleri Başkanı Yeni Açıklama Yaptı!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş çok merak edilen konuları katıldığı bir televizyon programında yanıtladı. Teravih namazlarına dair konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yeni bir karara dair işaret verdi. Camilerde teravih namazları kılınacak mı?

Camilerde Teravih Namazı Kılınacak Mı? Diyanet İşleri Başkanı Yeni Açıklama Yaptı!

Türkiye'de koronavirüs salgınının yayılma alanını genişletmesi çok geniş alanları olumsuz etkiledi. Sosyal, ekonomik, ticari yaşam bu salgından etkilenirken dini hayatta da bazı zorunlulukların uygulanmasını mecbur hale getirdi. Bu kapsamda Ramazan ayı başlamadan önce Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bir açıklama yaparak teravih namazlarının bu Ramazan camilerde kılınamayacağını duyurmuştu.

TERAVİH NAMAZLARI İÇİN YENİ KARAR ALINACAK MI?

Camilerde teravih namazlarının kılınmasının engellenmesine ve evlerde bu namazın eda edilmesine karar verilmesine toplumun bir kısmı karşı çıkmıştı. İnsanların kalabalıklar halinde çarşılarda, pazarlarda bir araya gelmelerinde bir sakınca görülmediğini iddia eden bu vatandaşlar teravihlerin camilerde kılınamayacak olmasını doğru bulmadıklarını ifade ettiler. Bu insanların taleplerine biraz olsun umut ışığı olabilecek açıklamayı yine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş katıldığı bir televizyon programında Türkiye'de koronavirüs salgınının etkili olduğu bir dönemde Ramazan ayının nasıl geçtiğine dair açıklamalarda bulundu. Camilerde beş vakit namazların kılındığını söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Camilerimiz Ramazan'ın manevi atmosferini yansıtacak şekilde açıktırlar. Vatandaşlarımız vakit namazlarını camilerimizde kılabilirler. Bundan bir engel yoktur. Cuma namazlarımızda da bir problem yok. 81 ilimizde Cuma namazları kılınmaya devam ediliyor. Biz ne dedik? Temizlik olmadan Müslümanlık olmaz. Temiz olmayan bir insan zaten camiye gidemez. Tüm bunlara rağmen dedik ki madem son günlerde vaka sayıları arttı milletimize ve devletimize bir yardımda bulunalım, teravih namazlarımızı evlerimizde kılalım. Ancak farz namazlarını, Cuma namazını camilerde tedbirlere uymak şartıyla kılmaya devam edelim dedik.” şeklinde konuştu.

CAMİLERDE TERAVİH NAMAZI KILINACAK MI?

Teravih namazı hakkında yeni bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş , “Allah razı olsun milletimizin büyük bir kısmı teravih namazı için aldığımız kararı anlayışla karşıladı. Biz de istiyoruz Teravih namazı vakitlerinde camilerimizde kalabalık cemaatler olsun, gönüller huşu içerisinde dualarda birleşsin. Ancak şu anda mevcut duruma göre bir şey yapamayız. Lakin Ramazan'ın ortası geldiğinde vaka sayılarında bir azalma meydana gelirse o zaman milletimize bir Ramazan hediyesi verebiliriz. Teravih namazları hakkında yeni bir karar alabiliriz. İnşallah milletimize böyle bir haberi duyurmak bizlere nasip olur.” şeklinde konuştu.