Çamlıca Kulesi Projesi Ne Zaman Bitecek! Açılış Tarihi Açıklandı!

İstanbullular tarafından yakından takip edilen önemli projeler arasında yer alan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi projesinde önemli bir bölüm daha tamamlandı.

EMLAK HABERLERİ 10.07.2019 - 17:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

İstanbullular tarafından yakından takip edilen önemli projeler arasında yer alan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi projesinde önemli bir bölüm daha tamamlandı.

Çamlıca tepesinde yaşanan yoğun görüntü kirliliğine son vermek için başlatılan Çamlıca Kulesi projesinde sona gelindi. Projenin son durumu hakkında bilgi paylaşımı yapılırken kulenin yüzde 70'lik bölümü tamamlandı, kıvrımlı kule görüntüsü de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Sadece Anteni 400 Ton! Çamlıca Kulesi anteni hidrolik krikolor kullanılarak kule içinde yükseltilmişti. Montajı tamamlanen antenin ağırlığının 400 ton olduğu açıklanırken Çamlıca Kulesi seyir terası 33 ve 34. katlarda yer alacak. Çamlıca Kulesi Yüksekliği Ne Kadar?İstanbul'un yeni simgeleri arasında yer alan Çamlıca Kulesi toplam yüksekliği 388,5 metre olacak kulenin zirvesi deniz seviyesinden yaklaşık 576,5 metre olarak belirlenmiş durummda. Kulede her biri 4,5 metre yüksekliğe sahip olan 53 kat bulunacak. Bu 53 kattan 4 katı ise yerin altında yer alacak. Çamlıca Kulesi Neden Yapıldı, Ne İşe Yarayacak?Çamlıca tepesinde son derece büyük bir görüntü kirliliği oluşturan verici ve antenler tek bir noktaya toplanacak. Bu sayede görüntü kirliliği ortadan kaldırılacak ve kule sayesinde frekansların birleşmesi ile elektromanyetik kirliliği de sona erdirilmiş olacak. Çamlıca Kulesi Ne Zaman Bitecek?Temelinin 2016 yılının Mart ayında atıldığı Çamlıca Kulesi projesi büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor. Çamlıca tepesinde yer alan yüzlerce vericinin oluşturduğu görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak için başlatılan projede nihayet beklenen sona gelindi. Daha önce 2017 yılında tamamlanacağı açıklanan proje inşaat sürecinde yaşanan sorunlar nedeni ile sarkmıştı. Şu ana kadar projenin 221 metre uzunluğunda ki betonarme bölümü tamamlanmış ardından da kulenin antenleri taşıyacak çelik konstrüksiyon bölümünün yapımına başlanmıştı. 1400 ton ağırlığa sahip olan anteni de yerine takılmıştı. Şu anda projenin elektronik alet yerleştirme süreci devam ediyor. Kulenin kaplama ve giydirme işlemleri de sürüyor. Çamlıca Kulesi 2019 yıl sonuna kadar tamamlanarak hizmete açılacak. 

 Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@