Çamlıca Kulesi Resmi Açılışı Ne Zaman, Saat Kaçta, Nasıl Gidilir? Çamlıca Kulesi'ni Kim Yaptı, Mimarı Kim?

İstanbul'da yapılan önemli projelerden birisi olan ve faaliyete geçen Çamlıca Kulesi'nin resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle yapılacak. Çalıca Kulesi ne zaman, saat kaçta açılacak? Çamlıca Kulesi'ni kim yaptı? Çamlıca Kulesi'nin mimarı kim?Çamlıca Kulesi'ne nasıl gidilir?

Çamlıca Kulesi Resmi Açılışı Ne Zaman, Saat Kaçta, Nasıl Gidilir? Çamlıca Kulesi'ni Kim Yaptı, Mimarı Kim?

İstanbul'un Üsküdar ilçesi Küçük Çamlıca Tepesi'nde yapılan Çamlıca Kulesi resmi açılışı yapılacak. Resmi açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çamlıca Kulesi açılış töreninde bir konuşma yaparak projeye dair detayları kamuoyu ile paylaşacak.

ÇAMLICA KULESİ RESMİ AÇILŞI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA YAPILACAK?

Çamlıca Kulesi esasında Eylül 2020'de inşaatı tamamlandı ve faaliyete geçirildi. Ancak kulede kullanılmayan birimlerin de inşaatları bitirilerek resmi açılışa hazır hale getirildi. Bu nedenle Çamlıca Kulesi için resmi açılış töreni düzenlenecek. Çamlıca Kulesi'nin resmi açılışı 28 Mayıs 2021 Cumartesi günü yapılacak. Açılış töreninin saati olarak ise öğleden sonra olacağı bildirildi. Saat 14:00'da açılış töreninin yapılması bekleniyor.

ÇAMLICA KULESİNİ KİM YAPTI?

Çamlıca Kulesi inşaatının kim tarafından yapıldığı da merak konusu oldu. Yaklaşık olarak 170 Milyon TL'lik maliyet ile planlanan Çamlıca Kulesi 301 Milyon TL'ye inşa edilmiştir. İnşaatı yapan firma ise Sarıdağlar İnşaat'tır. Sarıdağlar İnşaat sektörde oldukça tanınan bir firmadır. Türkiye'de önemli projelerin altına imza atan Sarıdağlar İnşaat, Çamlıca Kulesi'ni de yapımını üstlenmiş ve başarı ile sonuçlandırmıştır.

ÇAMLICA KULESİ'NİN MİMARI KİMDİR?

Çamlıca Kulesi'nin mimarı de sorgulaması yapılan aramalardan oluyor. İstanbul'un silüetinder görünen bir yapı olan Çamlıca Kulesi'nin mimarı Melike Altınışık'tır. Çamlıca Kulesi'nin mimari tasarımında lale çiçeğinden esinlenilmiştir. Lale çiçeği görünümünde olan Çamlıca Kulesi'nin neden bu şekilde tasarlandığı da sorulmaktadır. Lale çiçeğinin seçilmesinin sebebi bu çiçeğin tarih boyunca Türkler tarafından önemli bir simge olmasından kaynaklanmaktadır.

ÇAMLICA KULESİ'NİN İÇİNDE HANGİ YAPILAR VAR?

Çamlıca Kulesi oldukça görkemli yapısı içerisinde çok sayıda alanı barındırmaktadır. Ana kullanım amacı tv ve radyo vericisi olan Çamlıca Kulesi'nde 100 radyo yayını aynı anda birbirine karışmadan yüksek kalitede yayın yapabilmektedirler. Ayrıca kulede bir seyir terası ve restoran da bulunmaktadır.

ÇAMLICA KULESİ'NE NASIL GİDİLİR?

Çamlıca Kulesi'ne gitmek isteyenler nasıl gidilir sorusuna cevap arıyorlar. Bunun için İstanbul'un Üsküdar ilçesine giderek oradan da Küçük Çamlıca Tepesi'ne gidilmelidir. İBB belediye otobüsleriyle ulaşım sağlabilmektedir. Ayrıca diğer toplu taşıma seçenekleri de bulunmaktadır.