Çanakakle'de Konut Fiyatlarına Köprü Zammı!

1915 Çanakkale Köprüsü açılışı için geri sayım başlarken dev ulaşımı projesi bölgedeki emlak piyasasını da hareketlendirdi. Arsa ve arazi fiyatlarının rekor kırdığı bölgede konut fiyatları da yükseldi

Emlak Haberleri 01.03.2022 - 11:25 01.03.2022 - 11:28 Gülcan Özer

Çanakkale Zaferi kutlamalarının 100. yıl dönümü kutlama etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacağı ilan edilen 1915 Çanakkale Köprüsü bölgedeki konut fiyatlarını rekor seviyelere çıkardı. 1915 Çanakkale Köprüsü projesinin ilk gündeme geldiği günden bu yana köprü güzergahı üzerinde yer alan taşınmazların fiyatları yükselişe geçmişti. 

Projede temel atma töreninin düzenlenmesi ve inşaat başlanması ile beraber ilk önce arsa ve tarla fiyatları sonrasında ise köprünün silüetinin ortaya çıkması ile konut fiyatları rekor seviyelere ulaşmıştı. 1915 Çanakkale Köprüsü aradan geçen süre boyunca büyük bir emekle Türk mühendisler tarafından inşa edilerek tamamlanırken projenin bitmesi ile konut fiyatlarındaki artış ta hızlandı. 

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ BÖLGEDEKİ KONUT FİYATLARINI NASIL ETKİLEDİ?

Tüm mega projeler gibi 1915 Çanakkale Köprüsü'nde de güzergah üzerinde yer alan taşınmazların satış fiyatlarında büyük bir yükseliş yaşanmıştı. 2017 senesinden bu yana bölgede yaşanan gelişmeleri değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdür Yardımcısı Bahar Şenyurdusev, son 1 senedir Çanakkale genelinde konut fiyatlarının ortalama yüzde 30 - 35 civarında yükseldiğini belirtti. 

Şenyurdusev "Köprü güzergahında yer alan Lapseki ve Gelibolu ilçelerinde artış yüzde 35-40 seviyesinde iken, Turizm potansiyelinin de yüksek olduğu Ayvacık, Gökçeada ve Bozcada’da konut değerlerinde yüzde 37-50 civarında artış yaşandı" diyerek yaşanan artışta köprü kadar artan konut talebini karşılayacak konut üretiminin olmaması ve stokun yetersi kalması da gösterildi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@