Çanakkale Köprüsü Geçiş Yolunda 87 Tabliyeden 55 Tanesinin Montajı Tamamlandı!

Tamamlandığında pek çok rekoru Türkiye'ye getirecek olan Çanakkale Köprüsü inşaatı büyük bir hızla tamamlanmaya devam ediyor. Son durum ne, ne zaman açılacak?

Emlak Haberleri 03.09.2021 - 07:55 03.09.2021 - 08:07 Gülcan Özer

Çanakkale'nin gerdanlığı olarak anılan ve Lapseki ile Gelibolu arasına inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatı tüm hızı ile devam ediyor. Dev projede Türk mühendislerin gurur veren çalışmaları devam ederken yer alacak toplam 87 tabliyeden 55 tanesinin montaj işlemi tamamlandı. 

Böylelikle Çanakkale Köprüsü Geçiş Yolu inşaatının yarısından fazlası tamamlanmış oldu. Her biri 700 ton ağırlığa sahip olan ve ÇİMTAŞ firması'nın Bursa Gemlik ve Kocaeli Gölcük'teki fabrikalarında üretmiş olduğu dev tabliyeler Türk mühendisler ve işçiler tarafından titizlikle yerleştiriliyor. 

ÇANAKKALE BOĞAZININ GERDANLIĞI HER GEÇEN GÜN BİRAZ DAHA ORTAYA ÇIKIYOR! 

Çanakkale Boğazı için büyük bir milat olarak kabul edilen 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında iki ayrı şantiyede hummalı çalışma sürüyor. Asya yakasında yer alan  Lapseki Şekerkaya ile Avrupa yakasında bulunan Gelibolu Sütlüce şantiyesinde 5 bin kişi çalışırken bunlardan 649'u mühendis kadrosunda yer alıyor. 

Gece ve gündüz ekipler vardiyalı olarak hiç durmadan büyük bir titizlikle çalışırken 48 metre uzunlukta ve 45 metre genişliğe sahip olan tabliye bloklarının montajında yüzde 63'lük bölüm tamamlanırken böylelikle araçların gideceği yolun büyük bir bölümü de tamamlanmış oldu. 

Ekiplerin vardiyalı olarak çalşımalarını kesintisiz sürdürdüğü projede bazı günlerde montajın seyrine bağlı olarak transit gemi geçişlerine Çanakkale Boğazı kapatılıyor. 1915 Çanakkale Köprüsü pek çok ilki ve rekoru Türkiye'ye getirecek. Tarihi köprünün Çanakkale Deniz Zaferinin 107. yıldönümünün kutlanacağı 18 Mart 2022 tarihinde açılması planlanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@