Canan Kaftancıoğlu'nun parti üyeliği düşürüldü mü, CHP'den ayrıldı mı? Karar çıktı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili karar çıktı. Yargıtay kararı sonrasında Kaftancıoğlu CHP'den ayrıldı mı, görevine devam edecek mi merak konusu oldu.

Gündem 14.06.2022 - 13:40 14.06.2022 - 13:52 Büşra Uluşen

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında karar çıktı. Daha önce sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onanmış ve ardından Canan Kaftancıoğlu cezaevine gönderilerek birkaç saat sonra geri çıkmıştı. 

Canan Kaftancıoğlu'nun parti üyeliği düşürüldü mü?

CHP'li birçok isimden Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezası tepki almıştı. Ancak bugün Yargıtay, yerel mahkemenin Türk Ceza Yasası2nın 53. maddesine göre '' parti yöneticisi olmasına kısıtlama '' getirdi. Buna göre CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, artık CHP üyesi olamayacak ve mevcut görevi de düşürüldü. 

Canan Kaftancıoğlu ise çıkan karara tepki göstererek sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Paylaşımında; '' Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği inanç işidir, yürek işidir, emek işidir. O inanç, o yürek, o emek bizde oldukça gerisi teferruattır. Korkularının ecele faydası olmayacak '' ifadelerini kullandı. 

canan kaftancıoğlu-1

Öte yandan İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 31 Mayıs günü cezaevine gönderilmiş ve yapılan resmi işlemlerden sonra denetimli serbestlik kapsamında cezaevinden çıkarılmıştı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha önce yaptığı açıklamada siyasi yasak kararını tanımadıklarını söyleyerek Canan Kaftancıoğlu'nun görevine devam edeceğini dile getirmişti. Fakat Yargıtay'dan çıkan karar doğrultusunda, Kaftancıoğlu'nun CHP üyeliğinin düşürülmesi ile İstanbul İl Başkanlığı da infaz süreci tamamlanana kadar bitmiş olacak. Yani Kaftancıoğlu artık CHP'deki görevine devam edemeyecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@