Capital Economics 2022 Ve 2023 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminleri!

Türk lirasında yaşanan değer kayıplarının ardından Capital Economics tarafından 2022, 2023 ve 2024 yıllarına dair dolar kuru tahminleri yapıldı. Dolar kuru ne zaman kaç TL olacak?

Finans 16.06.2022 - 22:40 16.06.2022 - 22:40 Engin Uzunoğlu

Londra merkezli ekonomik araştırma ve danışmanlık şirketi Capital Economics tarafından Türkiye ekonomisine dair çok kritik bir rapor yayınlandı. Bu rapor içerisinde Türkiye’de yaşanabilecek siyasi gelişmelere ve buna bağlı olarak ekonomi alanındaki neler olabileceğine dair kapsamlı bir analiz yapıldı. 

Capital Economics tarafından daha önce yayınlanan Türkiye raporunda 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini 18 TL olarak bildirilmişti. Ancak yeni raporda ise dolar kuru tahmininde kurum sert bir yükselişe gitti. Dolar kurunun çok daha yüksek seviyelere ulaşabileceğinin yer aldığı analizde çok kritik tespitler yer alıyor.

DOLAR KURU TAHMİNLERİ!

Capital Economics tarafından yapılan son dolar kuru tahminlerine göre 2022 yıl sonunda dolar kuru 24 TL’ye yükselecek. Dolar kurunda yükselişler bu analize göre burada kalmayacak. 2023 yılının ilk yarısında Capital Economics’e göre dolar kuru 26 TL’yi görecek. Haziran 2023’e gelindiğinde ise Türkiye’de seçimler yapılacak. Muhalefetin bu seçimleri kazanması durumunda Capital Economics’in öngörüsüne göre agresif şekilde faiz artırımı yapılacak. Bu faiz artırımı sonucunda dolar kuru 2023 sonunda 24 TŞ’ye, 2024 sonunda ise 20 TL’ye düşecek.

DOLAR KURU ARTMAYA DEVAM EDECEK ÖNGÖRÜSÜ

Capital Economics’in Türkiye raporunda mevcut görünüme de değinildi. Buna göre Mayıs ayının başından bugüne kadar dolar kurunda yüzde 15 oranında artış olduğu ve finansal koşulların daha kötüye gitmesinden dolayı değer kayıplarının devam edebileceği vurgulandı. Küresel finansal şartlarda sıkılaşma olduğu ve buna bağlı olarak risk iştahının azaldığına dikkat çekilen raporda Türkiye’nın dış kırılganlıklarının yüksek olmasından dolayı Türk lirasının çok daha fazla baskı altında kalacağı bildirildi.

Capital Economics, Türkiye’de uygulanan ekonomi modelinin geleneksel politikalara uymadığı ve bu yüzden de Türk lirasındaki değer kaybında iç koşulların çok daha fazla etkili olduğu bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimlerine devam edileceği açıklamasına da dikkat çeken Capital Economics  enflasyonun yüksek seviyede ve reel faizin ise negatif bölgede kalmayı sürdürmesinin beklendiğini vurguladı.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ve finansal tahminler sadece bilgilendirmek amacıyla haberleştirilmiştir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@