Caretta Carettalar Yuvalanma Alanı Koruma Altında! Kumköy Baraka Evleri İçin Yıkım Kararı Çıktı

Antalya'nın 5 yıldızlı otellerinin hemen önünde yer alan ünlü Kumköy sahibinde kurulan baraka evler için yıkım kararı çıktı!

Emlak Haberleri 16.01.2022 - 09:07 16.01.2022 - 09:07 Gülcan Özer

Antalya'da caretta carettaların yuvalanma alanı olarak bilinen bölgede ucuz tatil yapmak isteyen vatandaşlar tarafından kurulan baraka evler için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yıkım kararı alındı. Yaz tatilini geçirmek için Kumköy Sahili'ne inşa edilen baraka evler 26 Ocak tarihi itibari ile söz konusu bölgenin caretta carettaların üreme alanı olması nedeni ile yıkılacak. 

Antalya'nın Aksu ilçesinde yer alan ve 1.5 km uzunluğa sahip olan Kumköy Sahili her sene ucuz tatil yapmak isteyen kişilerin akınına uğruyor. Bölgede tatil yapmak isteyen ancak hemen kıyı şeridinin yanında bulunan 5 yıldızlı otellerde tatil yapmaya bütçesi yetmeyen kişiler sahile baraka evler kurarak yaz tatillerini bu bölgede geçiriyorlardı. 

KUMKÖY SAHİLİ BARAKA EVLERİ YIKILACAK! 

Serik ve Aksu ilçesinde her sene binlerce kişinin tatilini geçirdiği Kumköy sahilinde yer alan baraka evler oluşturdukları kötü görüntü nedeni ile bölgede bulunan lüks oteller tarafından da şikayet ediliyordu. Evlerin bölgede son derece kötü bir görüntü oluşturmasının yanı sıra yaz sezonu bittikten sonra kaderine büyük bir çöp yığını ile terk edilmesi de çirkin görüntüler oluşuyordu. 

Konu hakkında yıkım kararı alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu kararı Aksu Belediye'sine tebliğ etti. Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin bölgeyi gezerek yıkım kararını baraka sahiplerine ileterek yıkımı yapacaklarını duyurdu. Birinci derece SİT alanı olan bölgenin girişine de tabela yerleştirilerek yıkım kararı duyuruldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@