Çatı Kaplama Malzemeleri Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Çatı kaplama malzemesinin birçok çeşidi vardır, ürün yelpazesi oldukça geniştir. Birçok seçenek arasında gezinmenize yardımcı olmak için, burada en popüler çatı kaplama malzemelerini vermeye çalıştık.

Dekorasyon 11.04.2022 - 15:07 11.04.2022 - 15:07 Burak Cantürk

Çatının yapısı büyük ölçüde üzerine ne tür bir kaplama malzemesi yerleştirildiği ile belirlenir. Elbette çatı kaplama malzemeleri sadece estetik bir role sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda evinizi uzun süre dış etkenlerden korumak için dayanıklı ve dayanıklı olmaları gerekir. 

Çatı kaplama malzemesinin birçok çeşidi vardır, ürün yelpazesi oldukça geniştir. Birçok seçenek arasında gezinmenize yardımcı olmak için, burada en popüler çatı kaplama malzemelerinden bazıları, artıları ve elbette potansiyel olumsuz yönleri bulunmaktadır.

catikaplamamalzemeleri-3

Hangi çatı kaplama malzemeleri arasından seçim yapabilirsiniz?

Bitümlü zona: Bu çatı kaplama malzemesi çeşitli ebat ve renklerde mevcuttur. Bitümlü zonaların kendileri hiç de pahalı olmadığı için bu çözüm ilk başta çok ucuz görünüyor, ancak bunları monte etmek için tüm çatının tahtalarla kaplanması gerekiyor, bu da artık o kadar ucuz bir eğlence değil.

Bitümlü oluklu levhalar: yapıları çok katmanlı, oluklu ve bu nedenle çok esnektir. Oldukça düşük bir kütle yoğunluğuna sahiptirler ve kesim sırasında kırılmazlar veya çatlamazlar. Ayrıca genellikle çatıların güçlendirilmesi için kullanılır. Daha küçük bir bina olması durumunda, bunları çatı yapısına kendiniz bile bağlayabilirsiniz. Uzun bir hizmet ömrüne sahiptirler ve mallar oldukça elverişlidir.
 
Sac çatı kaplama malzemeleri: Galvanizli sac, galvanizli çelik sac veya alüminyumdan yapılabilen kiremit ve trapez sacları içerir. Ağırlıkları nispeten hafiftir ve eski bir çatı yapısıyla bile donatılabilirler. Kurulumları, daha büyük yüzeyleri kaplamak için bir uzman gerektirir, ancak doğru şekilde kurulursa binayı 30 yıla kadar koruyacaktır.

catikaplamamalzemeleri-2

Pişmiş kil kiremitler: Macaristan'da en yaygın çatı kaplama malzemesidir. Orta ve dik eğimli çatılar için de kullanılır, ancak düz, konik ve kavisli çatılar için de yaygındır. Mallar da çok uygun fiyatlı, bozulan versiyonları bile yeniden kullanılabilir. Avantajları, sadece donmaya değil, aynı zamanda ateşe de dayanıklı olmalarıdır. Ancak sağlam bir çatı yapısına ihtiyaç duyduklarını kesinlikle düşünmekte fayda var.

Beton karolar: Kademeli kuvars kumu ve çimentodan yapılırlar ve renklendiricileri karıştırarak bir şablon halinde karıştırarak son şeklini ve rengini elde ederler. Renkleri de dayanıklıdır, sadece malzemeleri değil, hava koşullarına karşı dayanıklıdır, ancak öz ağırlıkları yüksektir, bu nedenle sağlam bir çatı yapısına ihtiyaç duyarlar. Neme dayanabilecek yüzey işlem görmüş bir versiyon seçmeye dikkat etmelisiniz.

catikaplamamalzemeleri-1
 
Kayrak Çatı Kaplama Malzemeleri: Oldukça dayanıklı ve estetik olan bu çatı kaplama malzemesi, doğal katmanlı kayadan ayrılarak yapılır. Suyu tahliye edecek kadar hafif ve esnektirler. 100 yıla kadar oldukça uzun bir hizmet ömrüne sahiptirler, ancak yalnızca profesyonel bir çatı kaplama uzmanı tarafından takılabilirler.

Yapay arduvaz elemanları: Bunlar, doğal arduvaz çatı kaplama malzemelerine çok benzerler, ancak bunlar, fiber çimento suni liflerden ve çimento karışımından yapılmış ekstrüde veya haddelenmiş elemanlardır. Çok çevre dostu, estetik, ucuz ve hava koşullarına dayanıklı olma avantajına sahiptirler.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@