Çatı Katı Daire Almanın Riskleri Nelerdir?

Çatı Katı esas itibariyle çatı olarak planlanmış alanlar dahilinde daire olarak dekore edilmiş alanlara verilen isimdir. Peki, çatı katı daire alınır mı?

Emlak Terimleri 08.06.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Çatı Katı esas itibariyle çatı olarak planlanmış alanlar dahilinde daire olarak dekore edilmiş alanlara verilen isimdir. Peki, çatı katı daire alınır mı?

Bu açıdan çatı katı hem bir binanın en üst katıdır hem de aynı zamanda çatı bölgesi olarak tanımlanır. Diğer yandan özellikle mülk fiyatlarının çok yüksek olduğu bölgelerde çatı katları için de son derece yüksek tutarlar istenebilmektedir.Tabi burada çatı katının durumu genişliği ve aynı zamanda oturuma ne derece elverişli olup olmadığı da bu fiyatların önemli bir belirleyicisi durumundadır. Çatı Katı Almak Riskli Midir?Çatı Katı almak öncelikle bazı fiziksel riskler barındırabilir. Bu fiziksel riskler binanın çatı tarafından su vb alabilmesi ve aynı zamanda son kat olduğu için ısınma konusunda biraz daha dezavantajlı olabilecek olmasıdır.Diğer yandan çatı katı dekorasyonu normal daire dekorasyonuna kıyasla daha kısıtlı imkanlara sebep olabilir ve bazı çatı katına özel dekorasyon ürünlerine gereksinim duyulabilir. Diğer yandan özellikle kredi ile ev alınması durumu söz konusu ise çatı katının imar ve oturma izni olup olmadığı, tapuda daire olarak tanınıp tanınmadığı ve krediye uygun bir daire olup olmadığı mutlaka önceden belirlenmiş olmalıdır. Çatı Katının Özellikleri Nelerdir?Çatı Katı genel olarak eskiden beri diğer dairelerden daha ucuz ve genellikle bekar ve öğrencilerin kaldıkları daire tipi olarak düşünülse de aslında özellikle son dönemlerde yapılan çatı katları hemen her kesin gönlünü kazanmış durumdadır.Diğer yandan son dönemde yapılan birçok evde çatı katı evler son daire katına dahil edilerek çatı dubleksi olarak satılmakta ve bu yeni daire tipi hem çatı katının değerini hem de diğer alt dairenin hem değerini hem de prestijini artırmaktadır. Özellikle kalabalık aileler çokça bunu tercih etmektedir. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@