Çatı Uçması Sigorta Kapsamında Mı, Balkondan, Çatıdan Düşen, Uçan Cisim Zararı Kim Öder?

Türkiye bir süredir yoğun fırtına etkisi altında kalırken pek çok ilde çatı uçması nedeni ile hem can kayıpları hem de maddi hasarlı kazalar meydana gelmişti. Balkondan arabaya düşen cisim zararı!

Emlak Haberleri 05.12.2021 - 15:47 05.12.2021 - 15:47 Gülcan Özer

Türkiye genelinde etkili olan ve saatteki hızı yüz kilometreyi aşan fırtına nedeni ile İstanbul başta olmak üzere çok sayıda ilde çatılar uçmuştu. Çatı uçması nedeni ile çatılardan uçan parcalar hasar ve can kayıplarına neden olurken, binalardan kopan cisimlerin neden olduğu zararın sorumlusu da merak konusu oldu. 

Yurt genelinde etkili olan lodos pek çok binanın hasar görmesine neden olurken binalardan kopan çatı ve duvar kaplaması gibi malzemeler hem maddi hasara hem de can kayıpları yaşanmasına neden olmuştu. Konut sigortası yaptıran kişiler hasarın sigorta poliçesine dahil olup olmadığını araştırırken evi ya da arabası fırtınada uçan cisimden zarar görenler ise bu zararı kimden tazmin edeceklerinin yanıtını araştırıyordu. 

FIRTINADA ÇATI UÇMASI, BALKONDAN ARABAYA DÜŞEN CİSİM ZARARINI KİM ÖDER?

Konu hakkında TRT Haber'e açıklama yapan Hukukçular Derneği Genç Avukatlar Komisyonu Başkanı Avukat Büşra Altunay, "Öncelikli olarak yapı malikinin, eğer bir binadan veya bir siteden kaynaklanmışsa bu yapı malikinin sorumluluğu var.

Burada kusursuz sorumluluk hali, eğer o binanın bakımından kaynaklı bir hasara sebep olmuşsa, gerekli bakımı ve özeni göstermemiş olduğundan kaynaklı ise bu intifa hakkı ve oturma hakkı sahipleri de bu bakımı gerçekleştirmesi gerektiği için onların da sorumluluk hali söz konusu" diyerek sorumluluğun oturma hakkı sahiplerine ait olduğunu söyledi. 

FIRTINA HASARI KİME AİT

Dava açılması için 2 senelik zaman aşımı sınırı bulunduğunu belirten Altunay "Bir, fırtınadan doğan zarar olduğu için yapı malikinin sorumluluğunda bir tazminat hakkı söz konusu. İkincisi ise ceza davası açabiliyor" diyerek iki ayrı hakkın bulunduğunu dile getirdi. 

KONUT SİGORTASI ÇATI UÇMASI ZARARINI KARŞILAR MI?

Çatı uçması nedeni ile evinde hasar oluşan kişiler bu hasarı konut sigortası ile tazmin edip edemeyecekleri sorusuna yanıt aramaya başlarken konu hakkında yapılan açıklamada poliçenin maddelerinin geçerli olduğu belirtiliyor. Konut sigortası poliçesi kapsamında fırtına ibaresinin yer alması halinde hasarın ödemesini sigorta şirketi yapıyor. 

FIRTINA AĞAÇLARI DEVİRDİ! ZARARI KİM ÖDER?

Fırtınada devrilen ağaçların oluşturduğu hasarlardan ise belediyenin sorumlululuğu olduğu belirtilirken fırtınada devrilen ağacın bulunduğu sınırın yer aldığı il ya da ilçe belediyesi hasarı ödemekle yükümlü tutuluyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@