Çatısına Güneş Paneli Kuranlar, Hem Bedava Elektrik Kullanıyor Hem De Para Kazanıyor

Yenilenebilir enerji kaynakları her geçen gün biraz daha önem kazanırken apartman ve evin çatısına hatta balkona güneş enerjisi paneli kuranlara müjdeli haber geldi.

Çatısına Güneş Paneli Kuranlar, Hem Bedava Elektrik Kullanıyor Hem De Para Kazanıyor

Enerjide dışa bağımlılığı kırmak isteyen Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları için de yatırımlarını arttırdı. Özellikle de Güneş Enerji Santrali GES projeleri için devletin alım garantisi vermesi talebi arttırdı. Devletin üretilen fazla elektriği satın alma garantisi vermesi ile beraber fabrika çatılarının yanı sıra evlerin ve apartmanların çatıları ile balkonlara da güneş enerjisi paneli kuran kişilerin sayıları arttı.

Devlete elektrik satışı yapan kişiler hem bedava elektrik kullanırken hem de kullanmadıkları fazla elektriği satarak ek gelir elde ediyorlar. Güneş paneli kurulumu için hizmet veren profesyonel şirketler anahtar teslim fiyat verirken artık tüm izinler dahi bu şirketler tarafından alınıyor ve evine bu sistemi kurmak isteyen vatandaşın sadece sipariş vermesi yeterli oluyor.

APARTMANIN, EVİN ÇATISINA GÜNEŞ PANELİ NASIL KURULUR, MALİYETİ NE KADAR, KAÇ TL?

Müstakil evler için çatıya güneş paneli kurmak çok daha kolay ve zahmetsiz olarak kabul edilirken apartmanın çatısına güneş paneli kurmak için ise tüm kat maliklerinin izninin alınması gerekmektedir. Toplam büyüklüğü 10 KW saat olan bir panelin kurulumu için 80-90 metrekare bir alanın bulunması yeterlidir.

Bu büyüklüğe sahip GES için 12 - 14 bin dolarlık harcama yapılması yeterli olacaktır. Bu tutarda bir yatırımın aylık getirisi ise tahmini olarak aylık 900 TL civarındadır. Aylık elektrik faturanız 200 TL civarı geliyorsa bu durumda aylık 700 TL net kazancınız olacak demektir.

güneş-haritası

GÜNEŞ PANELİ KURULAN ŞEHİRDE GELİRİ ETKİLİYOR!

Güneş paneli ile kazanılacak paranın belirlenmesinde panelin kurulacağı ilde büyük önem taşıyor. Türkiye'nin yıllık güneş enerjisi potansiyeli haritası ie güneş enerjisi santrali geliri en yüksek olan iller kırmızı renk ile gösterilirken en düşük iller ise koyu mavi rengi ile gösterilmektedir.

Güneşlenme süresi uzun olan illerde elde edilen gelir artarken düşük olan illerde ise kademeli olarak azalmaktadır. Bu nedenle doğru ilde doğru GES projesinin seçiminin de büyük önemi bulunmaktadır. Evlerin yanı sıra son yıllarda güneş tarlası kurulumları da artmakta olup bazı belediyeler kurdukları dev güneş tarlası projeleri ile büyük kazançlara imza atmaktadır.

SONRAKİ HABER