Çay fiyatlarına dev zam! Yüzde 43'lük zam kahvaltıları çaysız bırakacak

Çaykur, çay fiyatlarına yüzde 43 zam yaptığını açıkladı. Zam haberinin paylaşılması ardından yeni fiyat listesi toptancılara gönderildi. Çay fiyatları da artık cep yakacak.

Çay fiyatlarına dev zam! Yüzde 43'lük zam kahvaltıları çaysız bırakacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumartesi günü Rize - Artvin Havalimanı açılışı sırasında 2022 yılı yaş çay taban alım fiyatını açıklamıştı. Bu gelişmenin ardından Çaykur'dan zam haberi geldi.

Çaykur çaya yüzde 43 zam yaptı!

2022 yaş çay alım fiyatının yüzde 76 artış ile kiloda 6,70 lira ve kilogramda 30 kuruş destek priminin açıklanması ardından Çaykur çay fiyatlarına zam yaptı. Yüzde 43,71 oranındaki zam haberi sonrası yeni fiyat listeleri toptan satış yapan şirketlere gönderildi.

Çay fiyatları, her geçen gün artan hayat pahalılığında fiyatı en az oynayan ürünlerinden biriydi. Ancak yapılan yüzde 43'lük zam sonrasında satış listeleri baştan aşağı değişecek.

Yeni zamlar sıraya girdi

Sektör temsilcileri, son dönemde sık sık zarar ettiğini açıklayan Çaykur'un, Haziran ayında çaya yüzde 10-15 oranında bir zam daha yapılacağı iddia ediliyor.

Çaya yapılan zam sonrasında enflasyon sepetinde çayın ağırlığı arttı. TÜİK'in enflasyon sepetinde çayın ağırlığı yüzde,5464 olarak gözüküyor. Ancak çaya yüzde 43,7'lik zammın manşet enflasyona etkisi 0,24 puan olarak hesaplandı. Zammın ay başında ya da sonunda değil de ay ortasında gelmesi nedeniyle enflasyona etkisi Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamlarında gözlemlenebilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı, hemen zam geldi

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs tarihindeki Havalimanı açılışında yaş çay alım fiyatını açıklamıştı. Yaş çayın fiyatı kilogram başına 30 kuruşluk destek primi ile 7 lira olmuştu.

Emlak365.com