CDS Primi Rekor Kırdı! Kredi Faizleri Her An Yükselebilir

CDS primi büyük bir hızla yükselmeye devam ederken rekor seviyelere tırmanıyor. Peki, CDS primi nedir, kredi faizlerini nasıl etkileyecek?

İHTİYAÇ KREDİSİ 13.05.2019 - 12:53 15.07.2021 - 00:15 SERHATMEDYA

CDS primi büyük bir hızla yükselmeye devam ederken rekor seviyelere tırmanıyor. Peki, CDS primi nedir, kredi faizlerini nasıl etkileyecek?

Türkiye'nin risk primi ne yazık ki yükselmeye devam ediyor. Yaşanan yükseliş hem dolar kurunu hem de kredi faizlerini olumsuz etkiliyor. CDS Primi Nedir?Credit Default Swap kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltma olan CDS risk primi olarak tanımlanmaktadır. Türkçeye kredi temerrüt takası olarak çevrilen CDS en basit tanımla ülkelerin borçlarını ödememeleri halinde riske karşı oluşturulan sigorta maliyetidir. Ülkenin CDS puanı yükseldikçe ne yazık ki yabancı yatırımcıların gelme ihtimali azalmakta bu da faiz oranlarını yukarıya çekmektedir. Çünkü yatırımcıyı çekmek için ülkenin vereceği faiz yükselmektedir. Tahvil faizi yükselir ve bu da ülke ekonomisi açısından yüksek maliyetle borçlanma anlamına gelir. Merkez Bankası Faiz Arttırmak Zorunda Kalabilir! Yükselen risk puanı, tahvil faizi ve dolar kuru ne yazık ki Merkez Bankası tarafından faiz artışını zorunlu hale getirecek gibi görünüyor. Bugün güne 6 liranın altında başlamasına rağmen gün içerisinde yeniden 6 liranın üstüne çıkan dolar kuru Merkez Bankası'nın Haziran ayı PPK toplantısı ile faiz indirimi yapmasını imkansız hale getirirken kulislerde faiz artışı hamlesi gelebileceği iddiaları konuşuluyor. CDS Primi 2019 Yılının Zirvesine TırmandıTürkiye'nin CDS Primi 2018 yılının Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü ve 500 puanın üzerine çıktı. CDS primi 10:43 itibari ile 500.365 puan seviyesini test etti. Şubat ayında aynı rakam 297 puana kadar gerilemişti. Ancak seçim öncesi yükselen tansiyon ve seçim sonrasındaki belirsizlik, Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşı, Amerika ile Türkiye arasında yaşanan S400 gerilimi ve F35 krizi ne yazık ki risk primini yükseltti. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@