Çekirdek Enflasyonda Çare Olmadı! Merkez Bankası Bir Sonraki Toplantıda Faiz Artırımı Yapacak Mı, Kredi Faizleri Ne Olur

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş Eylül ayında da devam ederken Merkez Bankası tarafından vurgu yapılan çekirdek enflasyon rakamı da yükseldi. Peki, banka kredi faiz oranları yükselecek mi?

Finans 04.10.2021 - 16:30 04.10.2021 - 16:34 Gülcan Özer

Merkez Bankası tarafından yapılan Eylül ayı toplantısı ile çekirdek enflasyon rakamlarında düşüş yaşanacağı beklentisi ile 100 baz puanlık sürpriz faiz indirimi yapılmıştı. Yapılan faiz indirimi sonrasında Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarında ne yazık ki yükseliş yaşandı. 

Enflasyon rakamlarında hem aylık bazda hem de yıllık bazda TÜFE beklentilerin üzerinde yükselirken yine çekirdek enflasyon rakamları da yükseldi. Yaşanan yükselişin ardından gözler Merkez Bankası Ekim ayı PPK Toplantısı 2021 sonrasında açıklanacak faiz kararına çevrildi. Enflasyonda yaşanan yükseliş sonrasında Merkez Bankası tarafından faiz artırımı yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. 

BİR SONRAKİ MERKEZ BANKASI FAİZ TOPLANTISI NE ZAMAN, EKİM AYI PPK TOPLANTISI HANGİ TARİHTE, SAAT KAÇTA?

Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararı açıklanan enflasyon rakamları sonrasında önemini daha da arttırdı. Merkez Bankası tarafından Eylül ayında piyasaların aksi yönündeki tüm beklentilerine rağmen 100 baz puanlık sürpriz faiz indirimi yapılmış ve politika faiz oranı yüzde 19 seviyesinden yüzde 18 seviyesine çekilmişti. 

Yapılan faiz indirimi hamlesi sonrasında dolar ve euro kuru ile altın fiyatları büyük bir hızla yükselmişti. Çekirdek enflasyon vurgusu yapan Merkez Bankası hamlesi sonrasında ne yazık ki Eylül ayında da enflasyon yükseldi ve çekirdek enflasyon rakamında da yüseliş yaşandı. Merkez Bankası Ekim ayı toplantısı 21 Ekim 2021 Perşembe günü yapılacak. 

merkez-bankası-ekim-ayı-faiz-kararı-açıklandı

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI YÜKSELECEK Mİ, MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI YAPAR MI, FAİZLER DÜŞER Mİ?

Merkez Bankası tarafından açıklanan bir önceki faiz kararında çekirdek enflasyon vurgusu yapılarak faiz indirimi kararı açıklanmıştı. Ancak Eylül ayı enflasyon rakamları arasında çekirdek enflasyonun da yükselişi ile beraber Ekim ayı toplantısı ile faiz indirimi ihtimali son derece düşerken ekonomistler böyle bir ortamda faiz artırımı yapılması gerektiğini dile getirmeye başladılar. 

Bankaların kredi faiz oranları için ise Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül tarafından yapılan açıklamada kredi hacminin düşürülmesi gerektiği belirtilerek "Özellikle ticareti, sanayiyi iyi bir şekilde finanse ederek, gerekirse tüketici kredilerini biraz daha pahalılandırarak yapmamız lazım bunu” ifadelerine yer verilmiş ve ihtiyaç kredisinde faiz indirimi kapısı kapatılmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@