Çekme Kat Nedir, Nasıl Olur?

Çekme katlı daire sayısı her geçen gün artarken ev sahibi olmak isteyen kişiler bu katların avantajları ve dezavantajlarını merak ediyor.

Emlak Terimleri 16.06.2019 - 22:09 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Çekme katlı daire sayısı her geçen gün artarken ev sahibi olmak isteyen kişiler bu katların avantajları ve dezavantajlarını merak ediyor.

Çekme Kat esas olarak bağımsız bir kat olmayıp genellikle tek bir alan veya daire olarak kabul edilen bir birim içerisinde kısmi olarak inşa sırasında veya bazen de sonradan yapılmış olan bir kat türüdür. Genellikle şayet bir konut veya iş yerinde tavan yüksekliği çok yüksek ve adeta iki katı alabilecek kapasitede ise bu durumda bazen daire içine bir kısmi çekme kat yapılması tercih edilebilir.Çekme Kat Nasıl Olur?Çekme Kat genellikle bir dairenin yarısını kaplayan ve evin bazı bölümlerini bünyesinde barındıran bir kat türüdür.Diğer yandan her bina veya konut içine gelişigüzel çekme kat yapımımın önlenmesi ve bilhassa bir takım risklerin önceden ortadan kaldırılabilmesi ve önüne geçilebilmesi için devlet tarafından düzenlenmiş bir çekme kat yönetmeliği de söz konusudur. Buna göre bir bina veya daire içine yapılabilecek çekme katların büyüklüğü veya kapsayacağı alan önceden belirlenmiştir. Çekme Katlı Ev Almak Riskli Midir?Çekme Kat bulunan bir ev almak bazı avantajlar veya riskler barındırabilir. Esas olarak çekme kat daire sahibi olmanın riskleri;-    Söz konusu çekme kat kaçak yapılmışsa bina güvenliğini riske atabilir.-    Özellikle iş yerlerine sonradan depolama amaçlı yapılan çekme katlar yangın vb riskler barındırabilir.-    Sonradan kaçak yapılan çekme kat daire bütünlüğünü bozabilir ve satarken değer düşüşüne sebep olabilirÇekme kat ile bir ev almanın avantajları;-    Şayet çekme kat bina yapılırken binanın planı ile bütün şekilde yapılmışsa o durumda dairenin değerine değer katabilir,-    Çekme kat dairenin kullanım alanını genişletir ve bu da değerine olumlu yansır,-    Çekme kat normal bir daireyi bir anda dubleks daire durumuna getirir.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@