Cengiz İnşaat Ve MAPA Romanya'da 1 Milyar Euro Değerinde Otoyol İnşaatı İşini Üstlendi!

Romanya'da son yılların en önemli projelerinden birisi Türk firmalarına emanet edildi. Karpat Dağları'nı delecek olan otoyol projesini Cengiz İnşaat ve MAPA kazandı.

Emlak Haberleri 08.02.2022 - 23:55 08.02.2022 - 23:55 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de inşaat firmalarının yurt dışında önemli projeleri üstlenmelerine dair yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Yurt içinde çok önemli projelerin altında imzası olan ve İstanbul Havalimanı projesinde de bulunan Cengiz İnşaat ve MAPA önemli bir işe daha imza atacaklar. İki ortak birlikte Romanya'da son yılların en önemli otoyol projesini inşa edecekler. Yapılan otoyol ihalesini kazanan firmalar açıklandı. Romanya'dan gelen haberlerle adı geçen otoyol ihalesini Mehmet Nazif Günal'ın sahibi olduğu şirket MAPA ile Mehmet Cengiz'in sahibi olduğu şirket Cengiz İnşaat kazandı.

1 MİLYAR EURO DEĞERİNDEKİ PROJEYİ TÜRK FİRMALARI YAPACAK

Romanya'da Sibiu - Piteşti Otoyolu'nun ikinci etabı Boita ile Corbetu kısmı için 2021 yılında ihale süreci başlatılmıştı. Bugün Romanya Ulaştırma Bakanlığı porojeye dair imzaları attı. Bu imzayla beraber Cengiz İnşaat ile MAPA ortaklığında 1 Milyar Euro değerindeki proje üstlenildi. Bugünkü kurla bu otoyol projesi işinin değeri 15,5 Milkyar TL ediyor. Avrupa Birliği fonları tarafından finanse edilecek projenin denetimi Romanya Ulusal Yönetimli Yol Altyapısı Şirketi'nce yapılacak.

32 KM UZUNLUĞUNDA OTOYOL İNŞA EDİLECEK

Romanya Ulaştırma Bakanı Sorin Grindeanu tarafından yapımı Türk firmalarına verilen otoyol projesine dair kapsamlı bir açıklama yapıldı. Projenin uzunluğunun 32 km olacağı bildirilirken otoyol inşaatı tüm eklentileriyle beraber 2027 yılına kadar tamamlanacak.

CENGİZ İNŞAAT VE MAPA EN ZOR ETABI İNŞA EDECEK

Karpat Dağları'nı delecek şekilde projelendirilen otoyol inşaatı kısa bir süre içerisinde başlayacak. Pitesti - Sibiu hattının en zor otoyol etabı olarak değerlendirilen alanda 49 köprü, 27 viyadük ve 7 tünel Cengiz İnşaat ile MAPA tarafından yapılacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@