Ceplerdeki Enflasyon Yangını Söndürecek Kallavi Zam Geliyor! 2022 Asgari Ücret Zammı İçin Hükümetin Planı İfşa Oldu

2022 asgari ücret tahmini için flaş iddia! Cumhurbaşkanı asgari ücret açıklaması son dakika 2022 açıklaması sonrası okkalı zam beklentisi oluşmuştu. 2022 asgari ücret ne zaman açıklanacak, ne kadar?

Finans 24.11.2021 - 10:34 24.11.2021 - 10:34 Gülcan Özer

Dolar kuru, altın fiyatları ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ardından hükümetin ceplerdeki yangını söndürmek için yüksek asgari ücret zammı yapılacağı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Son dönemde ekonomide yaşanan dalgalanma ve döviz kurlarındaki hızlı yükseliş ile beraber vatandaşın hükümete olan tepkisi artarken hem bu tepkileri kırmak hem de enflasyonun vatandaşın üzerindeki yükünü hafifletmek adına 2022 asgari ücret zammı için hükümetin yeni bir yüksek zam formülü üzerinde çalıştığı iddia edildi. 

İşçi sendikaları, işveren temsilcileri ve hükümet kanadından yapılan peş peşe açıklamalar ile son dönemin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yer alan asgari ücret zam oranı hakkında bir değerlendirmede Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Elemanı Dr. Okan Güray Bülbül tarafından yapıldı. Ekonomist Bülbül hükümetin asgari ücrete yüksek zam yapılabilmesi adına yeni çözüm önerileri üzerinde çalıştığını dile getirdi. 

2022 ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN HÜKÜMET VERGİ VE İŞÇİ PRİM ALACAĞINDAN VAZGEÇEBİLİR! 

Özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Elemanı Dr. Okan Güray Bülbül, 2022 asgari ücret tahmini ile çok konuşulacak açıklamalara imza attı. Bülbül hükümetin işçilere daha yüksek zam verebilmek adına gelir vergisi ve işçi prim alacağından vazgeçebileceğini belirtti. 

asgari ücret zam formülü ifşa oldu

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANA DEVLET DESTEĞİ GELİYOR! 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan "Artık işverene değil, işçiye doğrudan destek verilecek" açıklamasını değerlendiren Bülbül "Sayın Bakan Bilgin'in yapmış olduğu açıklamalarda doğrudan destek vurgusu öne çıkıyor. Damga vergisi, gelir vergisi gibi vergi kesintilerinin asgari ücretten kaldırılması masadaki konular arasında yer alıyor. 

asgari ücret ne zaman açıklanacak

2022 ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ NE KADAR OLUR, OLACAK?

Asgari ücretlilerden vergi alınmayacaksa bunun bütçeye nasıl yansıyacağı ve maliyeti araştırılıyor. Damga vergisi ve gelir vergisinin dışında işsizlik sigortası fonundan kesilen primin ya da daha da genişletilerek devletin sigorta primi alacaklarından vazgeçerek burada işçilere zam olarak yansıtılacak bir rakam elde edilebilir. 

Devlet bütçesi, işsizlik sigortası ve sosyal güvenlik primlerinin alınmaması gibi 3 farklı formül olarak masada duruyor. Bunların hangisi ön plana çıkacak, şimdiden söylemek güç. Toplantıların Aralık ayı sonuna kadar sürmeyeceği, Aralık ayının ilk haftası içerisinde sona ermesi ve zamların belli olacağı beklentisi ön planda "diyerek 3 formülün masada olduğunu söyledi. 

2022 asgari ücret tahmini beklentisi rakamları için açıklanan en düşük rakam 3 bin 200 TL, en yüksek rakam ise 5 bin 400 TL aralığında yer alıyor.

asgari ücret 5 bin tl mi olacak

2022 ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK, BELLİ OLUR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 2022 asgari ücret zammı için dün yapmış olduğu son dakika açıklaması ile hükümet olarak kendilerinin Aralık ayının ilk haftası içerisinde yapılan görüşmeler kapsamında zam oranını belirlemek niyetinde olduklarını belirterek bunu da mümkün gördüklerini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@