Çevre Bakanı Kurum Açıkladı: Ev Sahipleri O Evleri Ne Kiralayabilecek Ne de Satabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında, TBMM'ye gelmesi beklenen yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

EMLAK HABERLERİ 26.10.2019 - 14:33 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında, TBMM'ye gelmesi beklenen yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Bakan Kurum yeni düzenlemeler ile parsel bazlı plan değişikliklerinin önüne geçileceğini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya'da katıldığı bir etkinlik kapsamında yapmış olduğu konuşmasında kaça yapılaşma konusunu ele aldı. Bu kapsamda İmar Denetçisi alımlarına değinen Bakan Murat Kurum konuşmasında ayrıca Çevre Bakanlığı adına yapılması planlanan düzenlemelerden bahsetti. Bu konuda önümüzdeki günlerde Meclis gündeminde yeni yasa teklifinin geleceğini ifade eden Bakan Kurum, bu teklifte yer alması planlanan düzenlemelerin içeriklerine ilişkin açıklamalarda bulundu.'PARSEL BAZILI PLAN DEĞİŞİKLİKLERİNİN ÖNÜNE GEÇİYORUZ'Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuşmasında TBB'ye yeni düzenlemelerin geleceğini ve bu düzenlemelerin uygulamaya girmesi ile Çevre Bakanlığı olarak ellerinin rahatlayacağını ifade etti. Bu düzenlemeler ile imar ve kaçak yapılaşmayla mücadele noktasında birçok çalışma olduğunu ifade eden Bakan Kurum iki düzenleme hakkında bilgi verdi. Bu düzenlemelerden birincisi için Bakan Kurum şu ifadeleri kullandı. ''Meclisimiz tarafından yapılacak bu düzenlemelerle, birçok sorunun kaynağı olan parsel bazlı plan değişikliklerinin önüne geçiyoruz. Parsel bazlı plan değişikliğinin yapılmasına müsaade etmeyecek ada bazlı dönüşümler yapılabilecek. Ada bazlı dönüşümlerde de oluşan değer artışıyla ilgili, hem yerel yönetime hem hazineye hem de Bakanlığın kentsel dönüşümüne katkı sağlayacak ve değer artışı payını alacağımız bir düzenleme Meclisimizde hazırlanıyor.''TBMM'ye gelecek bir düzenleme ise imar planları için elektronik işlem numarası uygulaması olacak. Bu uygulama ile uzun süredir kullanılan ilan askı usulü rafa kalkmış olacak. Kaçak Yapılara Şerh KonulacakÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, meclise gelmesi gündemde olan yeni düzenlemelere dair açıklamasında ayrıca ruhsatsız başlayan veya ruhsat eklerine aykırı yapılan şerh konulacağını ifade etti. "Meclisimizin yapacağı düzenlemeyle kanun yürürlülüğe girdiği tarihten itibaren; bu çok önemli, kaçak yapılaşmayla ilgili devrim diyeceğimiz düzenleme diye düşünüyorum; düzenlemeyle kanunun yürürlüğe gerdiği tarihten sonra ruhsatsız başlayan, ruhsat eklerine aykırı yapıların, kaçak yapıların tapu kayıtlarına, bu yapıların satılamayacağı ve kiralanamayacağına ilişkin şerh koyacağız."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@