Çevre Bakanı Kurum'dan Lojmanların Satış İhalelerine İlişkin Talimat Verildi Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kamu kurum ve kuruluşlarında ait 5 bin lojman satışından önemli miktarda bir gelir elde etmeyi hedefliyor.

Emlak Haberleri 07.01.2020 - 11:07 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kamu kurum ve kuruluşlarında ait 5 bin lojman satışından önemli miktarda bir gelir elde etmeyi hedefliyor. Bakanlığın lojman satışlarında dair son gelişmeler ve elde edilmesi hedeflenen gelire ilişkin ayrıntılar.

Emlak sektörü adına devlet tarafından atılan adımlardan bir tanesi de kamu kurumlarına ait lojmanların satışı. Bu konuda önemli adımlar atılırken konu Meclis gündemine de taşındı. Kamuya ait lojmanların satışlarına ilişkin İYİ Parti'den, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verildi. Murat Kurum tarafından yanıtlanan soru önergesinde lojman satışlarına ilişkin bilgiler paylaşıldı. 5 BİN LOJMAN SATIŞINDAN 1.2 MİLYAR TL GELİRÇevre ve Şehirclik Bakanlığı tarafından yürütülen lojman satışlarıyla ilk etapta 5 bin lojman satışının yapılması planlanıyor. Bunun yanında toplam satışı yapılması planlanan lojman satışı ise 50 bin olarak açıklandı. Bakanlık ilk etapta satışı gerçekleştirilecek olan 5 bin lojman satışından ise 1.2 milyar TL gelir elde etmeyi hedefliyor.İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Çevre Bakanlığı tarafından çalışmaları devam eden lojman satışlarına ilişkin bir soru önergesi verdi. Bu soru önergesi TBMM'ye sunulduktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlandı. 249 BİN 514 LOJMAN VARÇevre Bakanı Murat Kurum soru önergesine dair verdiği yanıtında kamuda toplam kaç lojman olduğunu yanıtladı. Bakan Kurum açıklamasında bütçeli idarelere ait 218 bin 575, diğer idarelere tahsisli 30 bin 939 olmak üzere toplam 249 bin 514 adet lojman olduğunu bildirdi. Bu lojmanlarında arasından 140 bininin savunma, güvenlik ve adalet hizmetlerinde çalışan personelin kullandığı konutlar olduğunu ifade eden Çevre Bakanı Kurum, 59 bin lojmanında kampüs alanında kalan ve hizmet binaları ile bütün bulunduğunu bildirdi. Bu açıklamaların ardındn satışı yapılacak konutlara dair bilgi veren Murat Kurum şu açıklamada bulundu. 50 bin kamu konutunun ekonomiye kazandırılması düşünülmektedir. İlk etapta kat mülkiyeti/irtifakı olan 5 bin kamu konutunun satışı planlanmakta olup, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir ve Mersin'deki konutların satış ihalesi yapılması için talimat verildi. 37 ilimizde de konutların değerleme işlemlerinin ardından satış talimatı verilecektir.”Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@