>

Çevre Bakanı Murat Kurum İzmir'de Depremzedeler İçin İnşa Edilen Konutların Teslim Tarihini Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depreminde yıkılan konutlar için yapılan yeni konutlarda incelemelerde bulundu. Bakan Kurum İzmir'deki kentsel dönüşün konutlarının teslim edileceği tarihi de açıkladı.

Çevre Bakanı Murat Kurum İzmir'de Depremzedeler İçin İnşa Edilen Konutların Teslim Tarihini Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün İzmir'e bir ziyartte bulunarak depremzedeler için inşa edilen konutlarda inceleme yaptı. Özellikle depremde en çok etkilenen bölge olan Bayraklı'da konut inşaatlarının şantiye alanlarını gezen Bakan Kurum devam eden projeler hakkında yetkililerden bilgi alarak eksikliklere dair talimatlar verdi.

BAKAN KURUM'DAN İZMİR'DE KENTSEL DÖNÜŞÜM AÇIKLAMASI

İzmir'in en büyük kentsel dönüşüm projesi için atılması gereken her adımı atacaklarını söyleyen Bakan Kurum, “30 Ekim'de gerçekleşen depremde güzel İzmir'imizin yaralarını sarabilmek için gece gündüz demeden çalıştık. Bu çalışmalarımızı da devam ettiriyoruz. İlk andan itibaren çok hızlı hareket ettik. TOKİ başkanlığımızın eliyle deprem dönüşüm çalışmalarımızı başlattık. 22 Şubat'ta da 5 bin konutluk deprem Dönüşüm projemizi başlattık.” dedi.

DEPREMZEDELERE KONUTLAR NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK

Depremzedeler için yapılan konutların teslim tarihini de açıklayan Bakan Murat Kurum, “Elazığ'da yaptığımız gibi İzmir'de de konutların 2 ay içerisinde temellerini attık. Ocak ayında Elazığ'da depremzede vatandaşlarımıza konutlarını teslim etmiştik. Cumhurbaşkanımızın da katılımı ile o gün 8 bin konutu hak sahibi vatandaşlarımızın kullanımına sunduk. Biz orada vatandaşlarımızın mutluluğunu görünce verdiğimiz emeklerin ne kadar önemli olduğunu bir defa daha anladık. Şimdi İzmir'deki vatandaşlarımızı mutlu etmenin sırası geldi. İzmir'de de inşallah Eylül ayında yine Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile depremzede vatandaşlarımıza konutları teslim edeceğiz.” şeklinde konuştu.

İzmir'de toplam 5 bin konutun inşa edileceğini söyleyen Bakan Kurum, “Bayraklı Mahallesi'nde 3 milyon 750 bin metrekarelik rezerv alanda depremzede vatandaşlarımız için 3.516 konut inşa ediyoruz. Hem yerinde döüşüm hem de rezerv alanlarda inşa ettiğimiz konutlara Karaburun'daki 60 köy evini de katarak İzmir'e kazandıracak. 5 bin konutluk bu kentsel dönüşüm ile tüm mağduriyetleri gidereceğiz. Ayrıca 1.689 vatandaşımıza da toplamda 10 Milyon TL'lik kira yardımı yaptık.” açıklamasını yaptı.