Çevre Bakanı Murat Kurum Kanal İstanbul'da Tapu Krizi İddialarını Yanıtladı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum bir açıklama yaparak Kanal İstanbul projesinde tapu sürecinin bürokrat kriziyle aksadığı iddialarını yalanladı.

Çevre Bakanı Murat Kurum Kanal İstanbul'da Tapu Krizi İddialarını Yanıtladı!

Türkiye'nin en önemli projelerinden birisi olarak gösterilen Kanal İstanbul ile alakalı olarak gündeme şok bir iddia gelmişti. İmar süreci tamamlanan Kanal İstanbul projesinde tapu sürecinin bürokratların projeye itirazları nedeniyle tıkandığı iddia edildi. Gün boyu büyük tartışmalar çıkaran bu iddia ile alakalı olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yazılı bir açıklama yaptı.

KANAL İSTANBUL İSTİKLAL VE İSTİKBAL PROJESİ!

Kanal İstanbul projesinin istiklal ve istikbal projesi olduğunu söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Kanal İstanbul projesi arih boyunca kıtaları ve kültürleri birleştiren, medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul'umuzun yüzyıllardır hayalini kurduğu bir projedir. Bu proje ile Boğaz'ın güvenliği sağlanacak, ülke ekonomisine, istihdama ve turizme katkı sunulacaktır." dedi.

TAPU TESCİL İŞLEMLERİ EN KISA SÜREDE TAMAMLANACAKTIR!

Kanal İstanbul projesinin hazırlıklarına da değinen Bakan Murat Kurum, "Kanal İstanbul için hazırlanan ÇED raporu çok büyük bir emeğin ürünüdür. Azami özenle hazırlanarak görüşlere açılan bu raporda mühendis ve uzmanlardan oluşan 20 kişilik ekibin imzası vardır. Ayrıca 33 bilim dalında 200'e yakın bilim adamı tarafından da incelenmiştir.

Kanal İstanvul'un her iki yakasında riskli yapı stokunun azaltılmasına yönelik bir imar planlaması Bakanlığımızın ilgili birimlerince yürütlmüş ve planların kesinleştiği de kamuoyuna duyurulmuştur. İmar planlarını kesinleştirdiğimiz alanlarda imar uygulaması işlemleri de aynı titizlikle yürütülmektedir. Bu doğrultuda tapu tescil işlemleri en kısa sürede tamamlanacaktır." ifadelerini kullandı.

kanal istanbul açıklaması

KANAL İSTANBUL MİLLET DESTEĞİ İLE İNŞA EDİLİP MİLLETE ARMAĞAN EDİLECEK

Kanal İstanbul projesinde sorunlar yaşandığını iddia edenlere tepki gösteren Bakan Murat Kurum, "Tüm tehdit, tezvirat ve engelleme girişimlerine rağmen daha önce nasıl ki Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul Havalimanı, şehir hastaneleri ve diğer çok sayıda proje gerçekleştirilmişse Kanal İstanbul da öyle inşa edilecektir. Dünyanın en çevreci ve doğaya en saygılı projesi olan Kanal İstanbul, aziz milletimizin desteği ile İstanbul'a ve ülkemize kazandırılacaktır. Projemizi sabota edecek iftiralara ve tehditlere izin vermeyerek Kanal İstanbul'u milletimize armağan edeceğiz." şeklinde belirtti.

SONRAKİ HABER