Çevre Bakanı Murat Kurum'dan "İmar Barışı Başvuru Tarihi Uzatılacak Mı?" Açıklaması

İmar barışı uzatılacak mı son dakika haberi bekleyen kişiler için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklama yaptı.

Kentsel Dönüşüm 11.06.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

İmar barışı uzatılacak mı son dakika haberi bekleyen kişiler için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklama yaptı. İmar barışı uzatılabilir mi?

İmar barışı başvuru formu doldurmayan ya da yapı kayıt belgesi ücreti ödemeyen kişiler uzatma kararı alınmasını bekliyordu. Daha önce 2 kere uzatılan İmar Barışı için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "İmar barışı sürecinde artık son 4 güne girdik. 15 Haziranda imar barışı başvuru sürecimiz tamamlanıyor" açıklaması ile uzatma yapılmayacağı sinyali verdi. İmar Barışı Başvurusu Yapan Kişilerin Sayıları 10 Milyonu Aştı, İmar Barışından Elde Edilen Gelir Kaç Lira Oldu?Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklama ile “İmar barışı sürecinde artık son 4 güne girdik. 15 Haziranda imar barışı başvuru sürecimiz tamamlanıyor. Ödemelerimiz de 30 Haziran sürecinde tamamlanmış olacak. Bugüne kadar imar barışından yaklaşık 10 milyon vatandaşımız faydalandı. 19 milyarın üzerinde bir bedeli yatırdılar.Tabi imar barışı ile birlikte vatandaşımızın mülkiyet sorunlarını elektrik, doğalgaz, su alabilmelerine ilişkin sorunlarını çözmek amacıyla bu sürecini hep beraber işlettik. Gelinen süreçte 10 milyon vatandaşımızın bu problemlerini çözme sürecine hep birlikte gitme sürecine gitmiş olduk. Artık son 4 günde de vatandaşımız yine yoğun bir şekilde bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.Bu başvuruların bitmesine müteakip de artık ikinci aşamada da mülkiyetlerine geçerek problemlerini de çözmüş olacağız. Tabi imar barışının bir başka olumlu etkisi de şu olacak. Bugün Eyüpsultan Belediyemizde vatandaşımızın hazine mülkiyetine ait yerlerde yıllarca yaşadığı ancak mülkiyete konu olmadığı alanlara ilişkinde kentsel dönüşüm sürecinde kendilerinin bir mülkiyeti olmuş olacak. Bu mülkiyet dahilinde de kentsel dönüşüm projelerine girmiş olacak” diyerek merak edilen çok sayıda soruya yanıt verdi. İmar barışından devlet ne kadar kazandı sorusuna yanıt arayan kişiler için bu rakamın 19 milyarın üzerinde olduğu duyuruldu. 2 Bin Kaçak Yapı Yıkılacak! Kaçak yapıların yıkımı konusunda asla taviz vermeyeceklerini belirten Bakan Kurum bu yapıların tek tek tespit edildiğini ve hepsinin yıkılacağını söyledi. Türkiye genelinde 2 binden fazla kaçak yapı olduğunu söyleyen Bakan Kurum “İmar barışı 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılmış yapılarımızı ilgilendiriyor. Diğer taraftan da tüm Türkiye geleninde yaylalarımızda, köylerimizde yine sit alanlarımızda yapılan kaçak yapılarında takibini yapıyoruz. Rize'de ki kaçak yapıların 21 adet kaçak yapını yıkımını gerçekleştiriyoruz.Tebligatların uzun sürmesi sebebiyle yıkım bugüne ertelendi. Bugün de başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Kaçak yapılara ilişkin Türkiye'de yapmış olduğumuz tespitlerde 2 bininin üzerinde kaçak yapımız var. bu kaçak yapıların tespitini yaptık. Süreç içerisinde de yıkımlarını gerçekleştireceğiz. Doğal güzelliklerimizin de harap edilmesine Müsaade etmeyeceğiz. Onlar bize bir emanet. O emanetleri de en iyi şekilde gelecek nesillere aktarmak istiyoruz” dedi. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@