Çevre Bakanı Murat Kurum'dan TBMM'de Kanal İstanbul, Kentsel Dönüşüm, TOKİ, Millet Bahçesi Açıklamaları

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TBMM Genel Kurulu'nda bir konuşma yaparak Kanal İstanbul, TOKİ, kentsel dönüşüm gibi konularda bilgiler verdi.

Emlak Haberleri 11.12.2021 - 23:45 11.12.2021 - 23:45 Engin Uzunoğlu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum TBMM'de devam eden bütçe görüşmelerine katıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın bütçesi hakkında yapılan görüşmelerde bir konuşma yapan Bakan Kurum Kanal İstanbul'dan kentsel dönüşüm çalışmalarına kadar çok geniş konuda bilgilendirmelerde bulundu.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA MİLLET BAHÇESİ ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Atatürk Havalimanı'nın bulunduğu alanda millet bahçesi çalışması yapacaklarını söyleyen Bakan Murat Kurum, "2022 yılında Atatürk Havalimanı'nda yapacak olduğumuz millet bahçesinin çalışmalarına başlayacağız. 2023 yılında da bu millet bahçesini tamamlamış olacağız. Bu bahsettiğimiz alan dünyanın en büyük şehir parklarından birisi olacak." dedi.

330 BİN KONUTUN DÖNÜŞÜMÜ İÇİN İNŞAATLAR DEVAM EDİYOR

Türkiye'nin bir deprem gerçeği olduğunu söyleyen Bakan Murat Kurum, "Türkiye'de bir deprem gerçeği ile yaşamak zorundayız. Son 120 yılda 80 bin insanımızı deprem nedeniyle kaybettik. Bundan dolayı da Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde bir kentsel dönüşüm seferberliği başlatıldı. Bu seferberlikle beraber 1.7 milyon adet konutun dönüşümü tamamlandı. Şu anda da 330 bin konutun dönüşümü için inşasına devam ediyoruz. Bu kentsel dönüşümlerin toplam yatırım bedeli 110 Milyar TL olurken dönüşecek olan konutların da 130 bini İstanbul'da bulunuyor." ifadelerini kullandı. 

TOKİ 1,1 MİLYON KONUT İNŞA ETTİ

TOKİ hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Murat Kurum, "Bugüne kadar TOKİ'nin yaptığı konutların sayısına dünyada ulaşan bir ikinci kurum yok. 4.400 şantiye kurulmuş ve tam 1,1 milyon konut inşa edilmiş. 178 bin konut için de inşa çalışmaları halen daha devam ediyor. 2022 yılında İzmir'de evini teslim almamış tek bir depremzede vatandaşımızı bırakmayacağız." şeklinde konuştu.

KANAL İSTANBUL AÇIKLAMASI!

Kanal İstanbul üzerinden muhalefete de tepki gösteren Bakan Murat Kurum, "Kanal İstanbul üzerinden bir tehdit dili inşa ediliyor. Bir bakıyorsunuz müteahhitler tehdit ediliyor. Bir bakıyorsunuz devlet kurumları ve o kurumların başındakiler tehdit ediliyor. Hatta işi daha da ileriye taşıyıp vatandaşlarımızı tehdit ediyorlar. Ne biz ne de bizim milletimiz bu tehditlere hiçbir zaman kulak asmamıştır. Kanal İstanbul projesinde bürokratlar direniyor yalanını piyasaya sürdünüz. İşte bahsettiğimiz bürokratların hepsi burada. Biz size rağmen bu ülkeye büyük projeler kazandırmaya devam edeceğiz." dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@