Çevre Bakanlığı 2020 Yılında İkinci Kez İmar Barışı Düzenlemesi Yapacak Mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2020 yılında yeniden bir İmar Barışı düzenlemesi yapıp yapmayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

EMLAK HABERLERİ 26.12.2019 - 00:30 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2020 yılında yeniden bir İmar Barışı düzenlemesi yapıp yapmayacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bizlerde bu konuya dair yapılan resmi açıklamaları sizlerle paylaşıyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2018 yılında başlatmış olduğu imar barışı ile kaçak yapılan kayıt altına alınmasını sağladı. Belli bir tarihten önce yapılan kaçak yapıları kapsayan düzenleme kapsamında başvuru sayısı 10 milyonu aşmış,  kaçak yapılar kayıt altına alınmış ve önemli miktarda gelir elde edilmişti. 2020 YILI VE SONRASINDA İMAR BARIŞI YOK2019 yılı Hazirain ayında sona eren İmar Barışı için ise yeniden biz düzenleme olup olmayacağı araştırılıyor. Konuya dair araştırmalar artınca 2020 yılında imar barışına dair yeni düzenleme olup olmayacağı Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş'a soruldu. Bakan Yardımcısı Demirtaş imar barışı düzenlemesinin yeniden olup olmayacağına dair çok net bilgiler verdi. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş konuşmasında imar barışının yeniden uygulanacağına dair fısıltılar duyduğunu söyleyerek bundan sonraki yıllar için uzun bir süre imar barışı uygulaması olmayacağını ifade etti. Konuya dair çok net çıklamalarda bulunan Mücahit Demirtaş şu ifadeleri kullandı.'Duyarsanız da İnanmayın'"Bu, kesinlikle mümkün değil, böyle bir şey olmayacak. Bu beklenti zaten yanlış. İmar Barışı'nın belki on yıllar içinde tekrarı bile mümkün değil. Çünkü 10 milyon yapı kayıt altına alındı. Bu binaların daha yasal duruma, yani kat mülkiyeti, tapuya geçirilmesiyle ilgili süreçler var. Onlar devam edecek. Tekrar İmar Barışı beklentisi yanlıştır. Duyarsanız da inanmayın. Böyle bir şey mümkün değil." Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@