Çevre Bakanlığı Açıkladı: Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değiştirildi, Tüm Binalarda Zorunlu Hale Geldi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı resmen duyurdu, tüm binalarda zorunlu oldu! Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamında yapılan değişiklik ile artık binalarda su tasarrufu yapılacak.

Emlak Haberleri 17.02.2022 - 08:55 17.02.2022 - 08:59 Gülcan Özer

"Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye" temalı istişare toplantısı 5-6 Şubat tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya ev sahipliği yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı binalara yeni zorunluluk getiren düzenleme hakkında bilgilendirmede bulundu. 

Konu hakkında açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum hayata geçirilecek olan çok sayıda yeni düzenleme hakkında önemli bilgiler verdi.  "İklim dostu yeşil binaların yapımına öncelik verilmesi ve bu kapsamda teşviklerin artırılması" başlığı altında binalara yeni zorunluluklar getiriliyor! 

SU TASARRUFU ARTIK BİNALARDA BAŞLAYACAK! 

Tüm dünyayı etkisi altına alan iklim değişikliği nedeni ile Türkiye'de son dönemde olumsuz etkilenirken özellikle de geride bıraktığımız sene düşük yağış miktarı ile Türkiye büyük bir kuraklık tehlikesi atlatmıştı. Yaşanan kuraklık riski nedeni ile su tasarrufunun da önemi artarken konu hakkında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı alınacak yeni önlemleri açıkladı. 

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nde yapılacak önemli düzenlemeler kapsamında binalarda suyun tasarruflu kullanımını sağlamak adına yeni zorunluluklar hayata geçirilecek. Alınacak yeni önlemler ile binalarda fazla su tüketiminin önüne geçilmesi sağlanırken yağmur suyu toplama sistemleri ile bahçe sulama ve peyzaj çalışmaları için su ihtiyaçları bu sistemden karşılanacak. 

YENİ ÖNLEMLER GELİYOR: TÜM BİNALARDA ZORUNLU OLACAK! 

Su kıtlığı ve kuraklık riskine karşı yeni önlemler alınacak. Bu önlemler kapsamında sıhhi tesisat projelerinde lavabo musluk debileri için kısıtlama getirilecek ve su en fazla dakikada 6 litre olarak akacak. Duşlarda ise aynı sınır 8 litre olarak uygulanacak. Evlerde kullanılacak olan armatürler de bunlara göre belirlenecek. Merkezi sıcak su sistemi bulunan binalarda ise sıcak su re-sirkülasyon pompası zorunlu hale getirilecek ve böylelikle çeşmede her zaman sıcak suyun hazır halde bulunması sağlanarak tasarrufa gidilmiş olacak. 

Peyzaj projelerinde de su tasarrufunun sağlanması amacı ile bahçe düzenlemesinde bitki seçimine ve sulama sistemine kadar yeni düzenlemeler hayata geçirilecek. Yeni yapılacak havaalanı, hastane ve büyük AVM'lere iç mekan projesi zorunlu hale gelecek. Bahçelerde bitki seçimi iklime uygun olarak yapılırken bu alanların sulamasında öncelikli olarak yağmur suyu depolama sisteminde biriken su kullanılacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@