Çevre Bakanlığı Destekli Konut Kredisi 2022'de Nasıl Alınır?

Çevre Bakanlığı destekli konut kredisi Vakıfbank üzerinden çekilir? Peki Çevre Bakanlığı hangi konutlar için ne kadar konut kredisi desteği sağlamakta? Bakanlık destekli konut kredisi başvuruları...

Finans 13.01.2022 - 11:36 13.01.2022 - 11:36 Mustafa Karagöz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2022 yılı öncesinde başlattığı program kapsamında düşük faizli kredi desteği sağlanıyor. Bakanlığın uygulama alanı kapsamında ev alacaklar için büyük bir kar sağlayan konut kredisi paketinde, vatandaşların hak sahibi olmaları gerekiyor. Hak sahipliğinin hangi durumlarda oluştuğunu ise Çevre Bakanlığı ilan etti. 

KONUT KREDİSİ DESTEĞİ ÇEVRE BAKANLIĞI'NDAN EV ALACAKLAR DİKKAT

Çevre Bakanlığı'nın üzerinde durduğu projelerin başında kentsel dönüşüm geliyor. Türkiye'nin deprem kuşağı üzerinde olması aktif fay hatlarının bulunması kentsel dönüşümün hayati önem taşıdığı gösteriyor. Uzun yıllardır milyonlarca konutun dönüştürülmesine aracılık eden Çevre Bakanlığı 2022 yılında da bu projelerine ara vermeden devam edecek. 

Kentsel dönüşüm alanında birçok alanda destek sağlayan Çevre Bakanlığı, evini kentsel dönüşüm kapsamına alacak olanlara birçok ayrı destek veriyor. Bakanlığın destek programları arasında kentsel dönüşüm konut kredisi bulunuyor. 

Çevre Bakanlığı Destekli Konut Kredisi 2022'de Nasıl Alınır (2)

Sadece Ev Sahipleri Değil Kiracılarda Çekebilir

Devlet destekli konut kredisi desteği kentsel dönüşüm kapsamında olan binada evi olan, kiracı bulunan yada hak sahibi olan tüm vatandaşların kullanımı için sağlanıyor. Bu konutlarda oturanlar yada oturmuş olanlar ile evi olanlar kendi evlerini almak istediklerinde Çevre Bakanlığı destekli konut kredisi kullanabilecekler. Bakanlığın destek tutarı ise aylık faiz oranında indirim şeklinde olacak. 

Aylık Faiz Oranında İndirim Şeklinde Olacak

Çevre Bakanlığı konut kredisi kullanımlarında müşterilerin alacakları ev için aylık faiz oranının bir bölümünü karşılıyor. Ocak ayının ortasında yüzde 1.20 ile yüzde 1.29 olarak sıfır ve ikinci el konut kredisi faizleri Çevre Bakanlığı desteği ile düşüyor. 

Çevre Bakanlığı Destekli Konut Kredisi 2022'de Nasıl Alınır (1)

Dönemin en düşük kredi kampanyası konumunda olan Çevre Bakanlığı destekli konut kredisinde bir diğer etmen enerjli kimlik belgesi. Alınacak evin enerji kimlik belgesinin A ve B sınıfı olmasında kredi faiz oranı dolasyısıyla aylık maliyetler daha da düşüyor. 

Vakıfbank üzerinden kentsel dönüşüm kredisi olarak nitelendirilen bu kredi paketinde aylık en düşük faiz yüzde 0.88 olarak uygulanır. A sınıfı ennerji kimlik belgesine sahip konutlardan alanlara uygulanacak olan bu faiz oranı dışında yüzde 0.92 ve yüzde 0.96 seçenekleri mevcut. Tüm bu faizler 2022 Ocak ayında geçerli ve hak sahipleri ev alımlarından önce başvurularını yapabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@