Çevre Bakanlığı'ndan ilk satılık arsa ilanı geldi! 38 şehir listede taksitle alınabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir duyuru ile 38 şehirde 385 arsa satışı yapacağını açıkladı. Bakanlık duyurusunda vatandaşlara yüzde 25 peşinat ile 25 ay vadeli ödeme planı sunulacağını açıkladı.

Çevre Bakanlığı'ndan ilk satılık arsa ilanı geldi! 38 şehir listede taksitle alınabilecek

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yayımladığı bir duyuru ile devlete ait olan bazı muhtelif arsaların satılacağını duyurdu. Basın ilan kurumu üzerinden bir duyuru ile kamuoyunu bilgilendiren bakanlık arsa satılacak şehirleri açıkladı. Ayrıca peşin ödemeler dışında vatandaşların hangi koşullar ile arsa alabilecekleri de ilan edildi.

BAKANLIKTAN SATILIK ARSALAR

Gayrimenkul satışına dair kamuoyu ile paylaşılan açıklamada "T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 32 ilde 385 muhtelif nitelikte arsayı açık artırma ile satışa sundu." ifadeleri yer aldı. Bu açıklama kapsamında arsaları almak isteyenler öncelikle kuruma ihaleye katılım başvurusu yapacaklar. Arsaları almak için başvuru yapan vatandaşlar daha sonra ilan edilen gün saat ve tarihte açık artırmada tekliflerini sunacaklar.

Açık artırmaya katılmak isteyenler için yapılan açıklamada "Müzayedeler 14-15 Haziran 2022 tarihinde düzenlenecek. Müzayedeler için salon katılımı Konferans Salonu, Mustafa Kemal Mahallesi Çankaya, Ankara ve Balçova Termal Otel Kardelen Salon Balçova, İzmir adreslerinde gerçekleştirilecek." bilgileri paylaşıldı. Bakanlık açıklamasının sonunda ise "İnternet katılımı 13 Haziran 2022 saat 10.30 itibariyle sonlanacak." uyarısında bulundu.

ARSA SATIŞI OLACAK ŞEHİRLER

Yayımlanan tabloya bakıldığında arsa satışı yapılacak şehirler arasında ilk sırada İstanbul geliyor. İstanbul'da Bağcılar, Pendik, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla ve Üsküdar'da arsalar satılacak.

Ankara'da ise Bala, Çankaya, Çubuk, Gölbaşı, Mamak ve Pursaklar'da arsa satışı olacak.

Listede yer alan diğer şehirler ise şöyle;

İstanbul, Konya, Muğla, Antalya, Denizli, İzmir, Mersin, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Malatya, Mardin, Samsun, Tekirdağ, Van ve Yalova.

çevre bakanlığı satılık arsa

ÖDEME YÖNTEMLERİ DE AÇIKLANDI

Açık artırma ile arsa alanlar ödemelerini peşin olarak yapacaklar. Ancak peşin yapmak istemeyenler için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı taksitli ödeme yöntemleri de açıkladı.

KDV'den muaf olan arsalar için vatandaşlar yüzde 25 peşinat ödemesi yapacaklar. Geriye kalan tutarda yıllık yüzde 9'luk fark ve 24 ay vade ile ödenebilecek. Söz konusu arsalar ile istekli olacaklar satış ilanına emlak müzayee sitesinden veya 0312 410 76 75 numaralı telefondan öğrenebilecekler.