Çevre Bakanlığı'nın 2022 2023 dosyası! İmar barışı yeniden TBMM'ye gelecek mi?

Çevre Bakanlığı'ndan beklenen düzenlemeler arasında ikinci bir imar barışı yer alıyor. Peki bakanlık 2022 veya 2023 yıllarında imar barışını yeniden gündemine alacak mı? Yasa TBMM'ye gelir mi?

Emlak Haberleri 26.04.2022 - 10:45 26.04.2022 - 10:46 Mustafa Karagöz

Emlak365.com  / ÖZEL HABER - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın en çok ses getiren düzenlemelerinden bir tanesi İmar Barışı olmuştu. İmar barışı ilk olarak pandemi sürecinden önce başlamış ve başvuru süreci 2 defa uzatılmıştı. Milyonlarca başvuru yapılan düzenleme ile milyarlarca TL gelir elde edilmiş hemde vatandaşların kayıt dışı yapıları kontrol altına alınmıştı. 

2022 VEYA 2023'TE İMAR BARIŞI DÜZENLEMESİ YENİDEN GÜNDEME GELECEK Mİ?

İmar barışına ilişkin düzenlemenin sona ermesinin hemen ardından çok kısa bir süre içerisinde yeni bir imar barışı düzenlemesinin olup olmayacağı araştırıldı. O dönem çeşitli nedenlerden başvuru yapamayanlar, başvuru yaptığı halde hakkını kaybedenler, ödemelerini yapamayanlar yada tarihe takılanlar bakanlıktan ikinci bir düzenleme talep ettiler. 

Çevre Bakanlığı'ndan bir dönem çok artan bu taleplere Bakan Yardımcısı makamı üzerinden yanıt verildi. İmar barışı düzenlemesine dair alınan başvurulara dair çalışmaların yıllar alacağı bildirilmiş kısa veya orta vadede bir düzenleme olmadığı ifade edilmiş düzenleme beklentisinin ise yanlış olduğu vurgulanmıştı. Bu açıklamaların ardından ise imar barışına ilişkin oluşan gündem rafa kaldırıldı. 

2023 seçimleri öncesi bir adım gelir mi?

Ekonomide yaşanan zorlu süreç ve 2023 yılı seçimleri imar barışı düzenlemesine ilişkin iddiaların yeniden gündeme gelmesine neden oldu. Hükümetin hem ikinci bir barış yapması hemde ek gelir elde etmesi amacıyla bu alanda bir çalışma yapabileceği iddiaları bazı gazeteciler tarafından dile getirildi. Ancak bu iddialara henüz yanıt verilmedi. İddia aşamasında kalan bu önerilere dair önümüzdeki günlerde Çevre Bakanlığı'ndan resmi açıklama gelmesi bekleniyor. Nisan 2022 dönemi sonunda ise bakanlığın bilinen bir imar barışı gündemi bulunmuyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@