Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan 150 Bin Kişiye İstihdam Müjdesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum il gezilerine devam ederken programını Van'a ayırdı. Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı kapsamında düzenlenen Van Gölü Sempozyumuna katılan Bakan Kurum sıfır atık projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Emlak İş İlanları 01.06.2021 - 15:03 01.06.2021 - 15:03 Serhat Karaman

Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı  kapsamında düzenlenen Va Gölü Sempozyumuna katılan Bakan Kurum gündeme dair önemli açıklamalarda bulunduğu bir konuşma yaptı. Van gölünü korumak adına son derece kapsamlı bir çevre koruma programına başladıklarını duyuran Bakan Kurum Türkiye'nin ciddi çevre sorunlar ıile karşı karşıya kaldığına dikkat çekti. 

Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında Van Merkezi İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisini devreye aldıklarını belirterek bu tesis sayesinde dip çamıuru temizliği yapılacağını, bu temizlik sayesinde de şehirdeki koku sorununu tamamen çözeceklerini dile getirdi. 

SIFIR ATIK PROJESİ ÜLKE EKONOMİSİNE 17 MİLYAR LİRALIK KATKI SAĞLANDI! 

Sıfır atık projesi konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Bakan Kurum bu proje sayesinde 3 senelik zaman dilimi içerisinde 17 milyon ton kullanılabilir atığın geri dönüşüme alınarak ülke ekonomisine 17 milyar liralık kaktı sağlandığını dile getirerek "Çalışmalarımızla tam 209 milyon ağacın kesilmesini engellemiş olduk. Halihazırda yüzde 13 olan geri kazanım oranını yüzde 19'a çıkardık. 2023 yılında ise bu oranı yüzde 35'e, 2035'te yüzde 60'a çıkaracağız. Projeyle hedefimiz, 2023 yılına kadar 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamaktı.

60 bin kardeşimizin sıfır atık uygulamaları kapsamında çalışmaya başlamasını sağladık. 2023 hedefimizi de güncelliyoruz, 150 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 20 milyar lira tasarruf hedefimizi de 30 milyar liraya çıkarıyoruz" diyerek yeni hedeflerini duyurdu. 

Sıfır atık projesi ile beraber toplamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde 150 bin kişiye istihdam imkanı sunulacağını bir kere daha tekrarlamış oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@