Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum 2020 Yılı Kentsel Dönüşüm Hedeflerini Açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu bir konuşmasında Türkiye'nin 2020 yılı kentsel dönüşüm hedeflerine dair açıklamalarda bulundu.

Kentsel Dönüşüm 14.11.2019 - 14:54 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu bir konuşmasında Türkiye'nin 2020 yılı kentsel dönüşüm hedeflerine dair açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum açıklamalarında İstanbul'da 25 bin konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenileceğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, NTV canlı yayınına katıldı. Burada gündemin önemli konu başlıkları ile Çevre Bakanlığı'nın projeleri hakkında bilgi veren Murat Kurum ayrıca kendisine sorulan sorulara da yanıt verdi. Bu çerçevede kentsel dönüşüm konusuna dair açıklamalarda bulunan Çevre Bakanı Murat Kurum, İstanbul için atılacak adımları da aktardı. KENTSEL DÜNÜŞÜM KAPSAMINDA SAĞLANAN DESTEKLERÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum katılmış olduğu televizyon programında yapmış olduğu konuşmasında değindiği ilk konulardan birisi kentsel dönüşüm oldu. Kentsel dönüşüm ile ilgili bir strateji ortaya konulduğunu ifade eden Bakan Kurum, bu stratejilerin 4 ana başlık altında toplandığını ifade edtti. Bu kapsamda geçmiş yaşanan ve depremlere dair bilgi veren Bakan Murat Kurum, Türkiye'de her sene ortalama 23 bin deprem meydana geldiğini ifade etti. Türkiye nüfusunun yüzde 60'ının deprem bölgesinde yaşadığını ifade eden Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kentsel dönüşüm talimatını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı. "1.5 konutumuz var acil dönüşüm ihtiyacı olan. 5 yıl içinde vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde yerinde ve gönüllü olarak yapacağız diye hedef koyduk. Düzenleme ile bir kısmını güçlendirme ile bir kısmını yüzde 50'ye kadar faiz desteğiyle yapmak istiyoruz. Bu yıl Türkiye genelinde 65 bin kentsel dönüşümün başlangıcını sağladık. Bizim tarihi eserlerimizi gün yüzüne çıkaracak projeleri yapmaya çalışıyoruz. 65 bin konutun 25 binini İstanbul'da yapıyoruz."Bakan Kurum konuşmasının sonunda ayrıca kentsel dönüşüm konusunda kararlı olduklarını ve vatandaşların depreme hazırlıklı hale getirildiklerini ifade etti. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@