Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Açıkladı "Sıfır Atık Projesi Zorunlu Olacak!"

Türkiye Belediyeler Birliğinin Meclis Toplantısı'na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak Haberleri 13.06.2019 - 15:17 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Türkiye Belediyeler Birliğinin Meclis Toplantısı'na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum son derece yoğun bir tempoda çalışmaya devam ediyor. Bakan Murat Kurum İstanbul'da ki temaslarının ardından bugün de Türkiye Belediyeler Birliğinin Meclis Toplantısı'na katıldı. Depreme Hazırlanmak İçin Kentsel Dönüşüm Sürecini Tamamlamak Zorundayız! Türkiye'nin büyük bir deprem tehlikesi altında olduğunu söyleyen Bakan Murat Kurum "Depremler ülkemizin yadsınamaz gerçeği. Hatta artık depremleri bırakın bugün Kartal'da, Kağıthane'de ülkemizin farklı noktalarında binalar heyelan sebebiyle kaydı. Seller, heyelanlar...İklim değişiklikleri şehirlerimizi çok ciddi anlamda etkiliyor, depremin olmasına gerek kalmadan dahi binalarımızın yıkıldığını görüyoruz. Bu işin siyaseti yok. Acının yaşanmaması için, bu acılara engel olmak için vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden binaların, vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde onlarla yan yana, dönüşümlerini gerçekleştirmek zorundayız.Yıllık 4 milyar liraya kadar yüzde 50 faiz desteği vermek suretiyle kentsel dönüşüme katkı yapıyoruz. Acil öncelikli dediğimiz 3 bin konutu her yıl dönüştürmek istiyoruz. En az 50 bin konutu aynı anda başlatacağız, tüm Türkiye'de hem tarihsel hem riskli binaların dönüşümüne ilişkin süreci belediye başkanlarımızla yapmak istiyoruz" diyerek 1 milyon 273 bin konutun kentsel dönüşümüne başladıklarını söyledi. 2023 Yılına Kadar Tüm Belediyelerde Sıfır Atık Sistemi Zorunlu Hale Gelecek! Sıfır atık projesi hakkında da konuşan Bakan Murat Kurum "2023 yılına kadar tüm belediyelerimizde sıfır atık sistemi zorunlu olacak ve bu sistemle birlikte çevremizi koruyacak gelecek nesillere emaneti aktaracak çalışmayı sürdüreceğiz.Karada başlattığımız seferberliğin üç tarafı deniz olan ülkemizde göllerde ve akarsu kenarlarında atıkların toplanması için bu projeyi başlattık. Kirlilik oluşumunun önünü de geçmiş bulunuyoruz.2023 hedef iki kat 15 metrekare seviyelerine çıkarmak. Aynı zamanda millet bahçeleri projemiz var. 9 açılış gerçekleştirdik. 5'ini de önümüzdeki dönemde ve planladığımız 41 millet bahçesi projesi için de süreç devam ediyor. 81 ilde millet bahçelerimizi yapacaktık ama şu an ilçelerimize bile millet bahçesi yapma isteği var" açıklamasında bulundu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@