Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum BM İklim Değişikliği Konferansına Katıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum , Polonya'da düzenlenen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum BM İklim Değişikliği Konferansına Katıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum , Polonya'da düzenlenen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı'na katıldı.

Bakan Murat Kurum ülkemizi temsil etmek üzere Polanya'da düzenlenen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı'na katılarak burada Türkiye standının açılışını gerçekleştirdi.Türkiye Yeşil İklim Fonu İçin Destek Bekliyor!Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Beklentimiz Türkiye'nin özellikle Yeşil İklim Fonu altındaki finans desteğine erişimini sağlayacak kararın Polonya'da alınmasıdır" açıklamasında bulunurken tarafların müzakereleri devam ediyor.Türkiye'nin emisyonla mücadelesine değinen Bakan Kurum "BMİDÇS Sekretaryasına sunulan 'Niyet Edilen Ulusal Katkı Hedefi'ne (INDC) göre sera gazı emisyonlarını 2030 yılında yüzde 21'e kadar artıştan azaltmayı hedefliyoruz. Bu sayede, 2030 yılında 246 milyon ton, 2012-2030 arasında ise toplam 1 milyar 920 milyon ton sera gazı emisyonunu önlenmiş olacağız." diyerek bakanlığın yol haritasını açıkladı.Paris Anlaşması için Türkiye'nin taraf olduğunu hatırlatan Bakan Kurum "Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadele konusunda uluslararası finans kaynaklarına erişiminin sağlanmasını talep ediyoruz. Türkiye'nin bu talebi iklim değişikliğiyle mücadele çabalarının artırılması içindir.Çünkü ülkemizin azaltım potansiyeli çok yüksektir ve daha fazla azaltım için uluslararası desteğe ihtiyaç duymaktadır. Geçen yıl da Bonn'da düzenlenen 23. Taraflar Konferansı'nda ülkemiz için bir karar taslağı üzerinde çalışmalar gerçekleştirmiştik ancak yoğun müzakerelerimize rağmen istediğimiz karar ne yazık ki çıkmadı.Yoğun biçimde sürdürülen müzakere sürecinin neticesinde ülkemiz, uluslararası anlamda iklim değişikliği alanında çok önemli kararların verileceği 24. Taraflar Konferansı'nın ilerleyebilmesi adına uzlaşmacı bir tutum sergilemiştir.Bu doğrultuda öncelikli sorunumuz olan uluslararası finansa erişim konusunun çözülmesine yönelik kararın çıkartılması amacıyla istişare toplantılarına başlanması yönünde taraflarla mutabık kalındı ve bu sayede konferans gündemi kabul edildi. Şimdi en büyük beklentimiz Türkiye'nin özellikle Yeşil İklim Fonu altındaki finans desteğine erişimini sağlayacak kararın Polonya'da alınmasıdır." dedi.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"