Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Düzce Sel Felaketi Sonrası 474 Bina Hasar Aldı"

Düzce'de yaşanan büyük sel felaketi sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bölgeyi ziyaret ederek denetimlerde bulunduktan sonra önemli açıklamalar yaptı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 23.07.2019 - 15:13 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Düzce'de yaşanan büyük sel felaketi sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bölgeyi ziyaret ederek denetimlerde bulunduktan sonra önemli açıklamalar yaptı.

7 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin ise halen kayıp olduğu Düzce'de ki sel felaketi sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bölgeyi ziyaret etti. 



66 Bina Acilen Boşaltılacak



Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bölgede yapmış olduğu denetimler sonasında "Geçtiğimiz hafta Düzce’mizde meydana gelen sel sebebiyle Düzce’mize, tüm Türkiye’mize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu selde saatte 160 kilogram yağış düştü.



Ve yağış sebebiyle de derelerimizin taşması, yine dere güzergahları üzerinde yapılan yapıların selle birlikte yıkılması, hayvancılıkla ilgili tesislerimizin zarar görmesi, 7 vatandaşımızın kaybolması selin etkilerinin ne kadar sert olduğunu tüm Türkiye'ye bir kez daha gösterdi. 7 vatandaşımızdan beşinin cansız bedenlerine ulaşıldı. İkisi için arama faaliyetleri devam ettiriliyor.



İnşallah o iki kardeşimize de en yakın zamanda ulaşacağız. Bu noktada iklim değişikliğiyle ilgili mücadele ülkemizin en önemli gündem maddesi. Dere güzergahları üzerindeki 5 bin konutun taşınmasını da yürütüyoruz. Karadeniz’in diğer bir bölgesi olan Batı Karadeniz bölgemizde de, iklim değişikliğinin ikinci etabı olan bu mücadeleyi sürdürmek amacıyla yeniden tespitlerimize başladık.



319 az hasarlı binamız, 45 ağır hasarlı binamız, 85 yıkık, 26 da istinat duvarı olmak üzere 474 binamız yapımız bu selden etkilenmiş durumda. 66 binamız da heyelan riski altında. Heyelan riski altında bulunan binalarımızın boşaltılma sürecini yapmak suretiyle, vatandaşlarımızı bu binalardan taşıyacağız" diyerek 66 binanın acilen boşaltılacağını duyurdu. 



 Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@