Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İstanbul Üsküdar'da 5 Bin Konutluk Kentsel Dönüşüm Projesini Başlattı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Üsküdar'da Büyük Dönüşüm 5000 Yeni Konut Projesi” kentsel dönüşüm programına katılarak açıklamalarda bulundu. Türkiye'de 1,5 milyon konutun dönüştürülmesi gerektiğini söyleyen Bakan Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmalarında son bilgileri verdi. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM 18.06.2021 - 18:03 18.06.2021 - 18:03

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Üsküdar'da Büyük Dönüşüm 5000 Yeni Konut Projesi” etkinliğine katıldı. Düzenlenen törende Bakan Murat Kurum'a İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ve Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de eşlik ettiler. 

5 BİN KONUTLUK YENİ PROJE

Düzenlenen törende bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “5 bin konutluk yeni bir projeyi başlatıyoruz. 2018 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla Çamlıca Cami ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi için çalışmaları başlatmıştık. Bugün o projeyi bir adım öteye taşıyabilmek için bir araya geldik. Sadece Üsküdar'ı değil İstanbul'u ilgilendiren deprem dönüşümü için 5 bin konutluk projeye başlıyoruz. Kırazlıtepe, Ferah, Küplüce ve Mehmet Akif Mahallelerimizi kapsayan çok büyük bir projeyi İstanbul'a kazandırıyoruz.” dedi. 

İstanbul'a son 20 yılda çok ciddi çevre ve şehircilik yatırımı yapıldığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Üsküdar nasıl ki İstanbul'un gözbebeği ise İstanbul'da Türkiye'nin gözbebeğidir. Bunu hep böyle gördük. Bundan dolayı İstanbul'a olan yatırımları hep üst seviyede tuttuk. Son 20 yıl içerisinde İstanbul'a 100 milyar lira değerinde çevre ve şehircilik yatırımı yaptık. Şu anda da 20 milyar lira değerindeki yatırımımız içişn gece gündüz demeden çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

İstanbul'daki yatırımlar hakkında konuşan Bakan Kurum, “Dar gelirli vatandaşlarımız için bu şehirde 15 bin konut inşa ettik. 500 iş yerinin inşaatı da devam ediyor. İstanbul'un çeşitli yerlerinde 6 milyon metrekarelik 40 millet bahçesi inşa ediyoruz. Validebağ Korusu için de çalışmalara Pazartesi gününden itibaren başlıyoruz. 50 Milyon TL'lik yatırım için harekete geçiyoruz.” şeklinde konuştu. 

TOKİ EYLÜL'DE TESLİMLERE BAŞLIYOR

Kentsel dönüşüm projeleri hakkında konuşan TOKİ Başkanı Ömer Bulut ise, “Türkiye'de şu anda 1,5 milyon adet konutun dönüştürülmesi gerekiyor. Bu konutların 300 bin kadarı da İstanbul'da bulunuyor. Acil olarak bu konutları dönüştürmemiz şart oldu. Biz bakanlık olarak şu anda İstanbul''da 126 bin konutun dönüşüm sürecini başlatmış bulunuyoruz. Kirazlıtepe ve Ferah Mahalleleri'ndeki projelerde 1876 konut ve 142 dükkan inşa ediyoruz. TOKİ bu çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürüyor. Eylül ayında 504 konut ve 47 dükkanı, 2022 yılının sonunda da 1372 konut ve 95 dükkanı vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.” dedi.
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@