Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kentsel Dönüşümde Yeni Dönemi Tanıttı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yılda en az 300 bin konutun kentsel dönüşüme alınmasını sağlayacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi yol haritasını açıkladı.

Kentsel Dönüşüm 06.02.2019 - 10:32 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yılda en az 300 bin konutun kentsel dönüşüme alınmasını sağlayacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi yol haritasını açıkladı.

Bakan Murat Kurum kentsel dönüşüm ile ilgili son derece önemli açıklamalarda bulundu. İnşata sektörünün en büyük sıkıntısının arz talep dengesine uyulmadan konut üretilmesi olduğunu söyleyerek doğru kentsel dönüşüm için yeni yol haritasını açıkladı. 6,7 Milyon Konut Yenilenecek! Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Türkiye'de 6,7 milyon konutun acilen yenilenmesi gerektiğini, bu konutlardan acil olanlara öncelik verilerek yıllık en az 300 bin konutun yenileneceği müjdesini verdi. Emlak Bankası Yakın Zamanda Açılacak!Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yakın zamanda açılacak olan Emlak Bankası üzerinden kentsel dönüşüm kredisi ve faiz desteği vereceklerini söyleyerek belediyelere ve özel sektöre çağrıda bulundu.Şimdiye kadar kentsel dönüşüm için 9,7 milyon liralık kaynak kullandıklarını belirten Bakan Murat Kurum kentsel dönüşümdeki sorunları çözmek ve çalışmaları hızlandırmak amacı ile kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni bir döneme geçildiğini söyledi. Kentsel Dönüşümde Yeni İzlenecek Yol Haritası Afet Risklerinin Etkin Bir Şekilde Bertaraf Edilmesi vatandaşın can ve mal güvenliğinin korunmasının sağlanması. Yapıları Dönüştermenin yanı sıra çevresel ve kültürel değerlerin korunması. Ülke Çapında bina bazında değil şehiri bütün tutarak kentsel dönüşümün yapılması Yerinde kentsel döönüşümün yapılması, mahalle kültürünün korunmasıSosyal ve kültürüle alt yapı yetersizliklerinin giderilmesi Engelli dostu şehirlerin hayata geçirilmesi Yapılaşma sonrası oluşacak değer artışının adil ve dengeli olarak paylaştırılması...Sadece İhtiyaç Kadar Konut Üretilecek!Her kente özel kentsel dönüşüm anayasası geliyor.Her belediye kendi il ve ilçesi için kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlayacak.Sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek.Kentsel dönüşüm alanları ilan edilmeden önce vatandaşlardan talep toplanacak.Maketten Konut Satışı Dönemi Sona Eriyor! Hiçbir konut yarım kalmayacak.Bu amaçla kentsel dönüşüme dahil olacak müteahhitlere kriter gelecek.Maketten veya temelden konut satışı bitecek.Bundan Sonra Hiçbir Konut Yarım Kalmayacak!Hiçbir konut yarım kalmayacak. Bu amaçla kentsel dönüşüme dahil olacak müteahhitlere kriter gelecek. Maketten veya temelden konut satışı bitecek. YATAY MİMARİ ESAS ALINACAK İnşaatlarda yüksek katlı binalar yerine yatay mimari hakim olacak. Parsel bazlı değil, alan bazlı dönüşüm olacak. Hak sahiplerinin tam katılımı sağlanacak.Bundan sonra ihtiyaç kadar konut üretilecek. Belirlenen tasarım ilkeleri dışında hiçbir proje yapılmayacak. Kentsel dönüşüm uygulama takvimi yani başlangıç ve bitiş tarihleri belli olacak. Kentsel dönüşüm ne zaman başlayacak, kim yapacak ve hangi tarihte neticelenecek soruları tarihe karışmış olacak. Şayet bir yerde dönüşüm yapacaksanız halkın tüm paydaşlarını gözetmek zorundasınız. Bu sebepten kentsel dönmüşüm alanlarını ilan edilmeden önce vatandaşlarımızın talepleri toplanacak. Yüz yüze görüşmeler sağlanacak. Toplumsal yapı analizi ayrıntılarıyla ortaya konulacak.Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@